Tublatanka postupně vydává reedice svých prvních alb

Vydavatelství OPUS a Tublatanka postupně vydávají reedice jejich prvních alb. Po debutu Tublatanky se na pultec obchodů objevují její druhé a třetí studiové album – Skúsime to cez vesmír a Žeravé znamenie osudu

Rocková skupina vydala v roce 1987 své druhé studiové album Skúsime to cez vesmír. „Toto album jsme opět nahráli pouze v osmistopém studiu v centru Bratislavy, stejně jako to první. Chtěli jsme nahrávat v Pezinku, kde bylo čtyřiadvacetistopé studio, ale vedení Opusu rozhodlo jinak, že přece Tublatanka jsou jen tři….Ale jediné, co mě potěšilo, bylo to, že v tom malém studiu zněl lépe klavír, a to jsem měl připravenou písničku Dnes, ve které jsem si přál dobrý zvuk klavíru. Vytáhli jsme ho sešitý zezadu a odkryli plachtu. Přišel chlapík a skoro dvě hodiny ho ladil, takže bylo připravené k nahrávání. Byl jsem nadšený, když jsem v písni Today slyšel perfektní zvuk klavíru,“ vzpomíná Mato na nahrávání svého druhého alba.

Tímto albem se kapela definitivně etablovala na profesionální scéně a v klasické sestavě (Ďurinda – Horváth – Černý) přinesla kolekci deseti výrazných rockových písní z pera Martina Ďurindy a Martina Sarvaše, mezi nimiž vynikají megahity Skúsime to cez vesmír a Dnes.

„Úplně poslední písní, kterou jsme pro album nahráli, byla titulní Zkusíme to přes vesmír, kde jsem chtěl na konci písně vytvořit zvuk přistávající rakety. Použil jsem k tomu pákové vibrato na kytaře. Páku vibrata jsem příliš silně tahal nahoru a dolů proti pružinám umístěným na spodní straně kytary. Podařilo se mi vytvořit zvuk přistávající rakety i výbuchy imaginárního motoru a na samém konci písně jsem páku vibrata zatlačil tak hluboko, že se zlomila. Režisér mě okřikl, že výbuchy jsou dobré, a skončili jsme. A mně se ulevilo , protože moje kytara už byla nepoužitelná,“ vysvětluje lídr Tublatanky zvuk v titulní písni a přidává ještě jednu zajímavost z natáčení písně Ve velké škole dní: „Přizval jsem si kamarády a zpěváky z bratislavských rockových kapel osmdesátých let, aby poslední refrén písně zněl jako dav zpěváků, a tak nás přes dvacet zpívalo text My, kteří nemáme žádné výhody, jen pár naivních velkých očí….. Toto prolínání hlasů dodalo písni větší sílu, což jsme si všichni nesmírně užívali.“

Po 36 letech vychází album Skúsime to cez vesmír v obnovené vinylové edici a jeho původní obal je doplněn texty písní i dobovými fotografiemi.

Seznam skladeb na desce Skúsime to cez vesmír:
01. A1 VO VEĽKEJ ŠKOLE DNÍ
02. A2 ŠLABIKÁR II
03. A3 NEVÁHAM…
04. A4 DOTYK RÚŽOM NA POHÁR
05. A5 SKÚSIME TO CEZ VESMÍR
06. B1 DNES
07. B2 MÁM BYŤ INÝ
08. B3 VEĽKÉ NÁDEJE
09. B4 UŽ SOM VÁŠ
10. B5 TULÁČIK S DOBROU POVESŤOU

Třetí studiové album legendárních rockerů z Tublatanky, Žeravé znamenie osudu, vyšlo v roce 1988, krátce po druhém albu.

„V energické písni Žeravé znamenie osudu bubeník Ďuro Černý poprvé použil na svých nových bicích dva kopáky, což bylo na tehdejší dobu velmi tvrdé a výjimečné bubnování, naši fanoušci si tuto píseň zamilovali jako nejrockovější z celého alba,“ říká Ďurinda o titulní písni třetího alba a přidává zážitek z focení: „Obal Žhavého znamení osudu jsme fotili v kovárně v Dunajské Lužné u Bratislavy, kde jsme nad ohněm natáčeli a žíhali kovové logo Tublatanky. V dílně jsme se oblékli do slovenských krojů, bylo tam opravdu dusno a horko se silným ohněm, ale přesně takovou atmosféru jsme potřebovali na obálku dostat.“

Klasická sestava, klasičtí autoři a nové velké hity, zejména Pravda víťazí a Láska, drž ma nad hladinou, které se postupně staly slovenskými rockovými evergreeny. Zajímavostí je, že píseň Rock do civilu složil Maťo na ošetřovně kasáren v českých Klatovech, kde po absolvování vysoké školy sloužil základní vojenskou službu jako „lapiduch“.

„Měl jsem k písničce jen kousek textu a vojákům jsem zpíval refrén – bez milé nevydržím ani chvíli, v civilu nevydržím ani rok… písnička vojáky opravdu chytla, protože se jim všem stýskalo po frajerech, kteří na ně čekali doma, takže jsem věděl, že se písnička hodí na album,“ vypráví další příběh Martin Ďurinda. Album se nahrávalo v nových studiích Opus na Mlynských Nivách, což přispělo k jeho výbornému a nekompromisnímu zvuku. Toto album také Opus vydává v restaurované vinylové reedici a jeho původní obal je doplněn také texty písní i dobovými fotografiemi.

Seznam skladeb na LP a CD Žeravé znamenie osudu:
01. A1 PRIŠIEL MÔJ ČAS
02. A2 STOJÍM, PADÁM
03. A3 ŠLABIKÁR III
04. A4 PRAVDA VÍŤAZÍ
05. A5 LÁSKA, DRŽ MA NAD HLADINOU
06. B1 ŽERAVÉ ZNAMENIE OSUDU
07. B2 PROMETEUS
08. B3 ROCK DO CIVILU
09. B4 STÚPAM
10. B5 MÔJ STARÝ DOBRÝ KABÁT

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Budeme předpokládat, že s tím souhlasíte. Přijmout Číst více...