Hlásíme návrat k rockovým kořenům říká Jarek Filgas o chystaném albu

​Výrazná osobnost devadesátých let, se skupinou Argema plnil české kulturáky a taneční sály, s hity „Ukrytá, Rány a samozřejmě Jarošovský pivovar“, ovládal žebříčky hitparád. Za mikrofonem stál také ve formacích Premier nebo Bagr

Řeč je o Jarkovi Filgasovi který se v roce 2018 vrátil na hudební dráhu s vlastní kapelou. Když jsem s Jarkem mluvil naposled, tak se zmiňoval o nově vznikající formaci JAREK FILGAS BAND ( JFB), koncertních vystoupeních a přípravě nového alba, a protože od té doby uběhly dva roky tak jsem se ho zeptal jak se věci mají dnes.

Jarku, zaznamenal jsem, že si na sociálních sítích Facebook a YouTube, zveřejnil několik demo verzí nových songů z připravovaného alba jejichž si autorem, znamená to, že vydání před dvěma roky avizované placky se blíží?

No, je pravdou, že to nové album slibuji už daleko déle. Po odchodu z Argemy (2010) jsem o novým albu začal mluvit, ale vždycky se stalo něco, proč se natáčení a vydání protahovalo, třeba téměř čtyři roky jsem se věnoval jednomu projektu, abych nakonec zjistil, že z toho nic nebude a podobných faulů bylo víc. Ale ve finále to tak asi mělo být, protože za tu dobu se nový materiál pěkně protřídil, konzultuji to i s klukama z Bandu, skvělý nápady má i kytarista Mirek Junák, řekl bych, že jsem dospěl i textařsky a tak myslím, že by po tak dlouhý době mohla vyjít fakt silná deska.

Ve tvé tvorbě byla vždy rozhodující melodičnost avšak z demo songů přesněji z toho který si představil v nedávné době (Nedám si říct) je patrné, že jste s Bandem který kromě tebe tvoří Mirek Junák, Jirka Blažek, Adam Titz a Stanja Navrátil, lehce přitvrdili, syrové kytary a výrazné bicí dávají zmiňované písni větší rockový náboj než na který byli fans doposud zvyklí, najdou fanoušci na albu více takovýchto skladeb?

To je náš záměr, zatím co kapely obecně měknou, my hlásíme návrat k rockovým kořenům, cítím, že lidi mě po všech mých stylových úletech berou jako rockera, a já vím, že jím pořád jsem, tak to chci dokázat i na chystaném albu. Ostatně kdo ještě neslyšel, ať posoudí sám, jen upozorním, že jde o demosnímek, finální verze budou trochu jiný.

Demo – Nedám si říct….

 

Můžeš čtenářům a fanouškům prozradit jak se nové album bude jmenovat, kolik bude obsahovat písniček a hlavně kdy si ho budou moci celé poslechnout?

Název, jak se znám, vymyslím až jako poslední, ale to je v pohodě, vždycky jsem to tak měl. Materiálu je opravdu dost, takže počítám aspoň 12 pecek, možná i víc. Ale kdy to bude celý hotový si ani dnes nedokážu tipnout. Nejsme pod žádným vydavatelstvím, takže prostředky na studio a pak na vydání sháníme po drobných od známých, kteří mají třeba nějakou firmu a přispějí na dobrou muziku. Jsem jim za to opravdu vděčný, bez nich by nebylo nic. A já nejsem typ člověka, co loudí peníze mezi fanoušky, či jinými způsoby, které jsem viděl u některých kapel. Proto to trvá déle, ale jednou se všichni dočkáme.

Kromě nového alba si také před dvěma lety, zmiňoval natočení videoklipu, jak dalece je JAREK FILGAS BAND v tomto směru?

To v podstatě souvisí s předchozí odpovědí, zas je to o financích a já odmítám platit přemrštěný ceny za klip, který v podstatě zakotví na youtube, protože hudebních tv tu zase tolik není. Ale něco jednoduchého (tím nemyslím špatného) určitě spíchnout musíme, tak mě napadá – pokud tohle čte někdo, kdo by s námi chtěl nějaký klípek natočit, ať se mi ozve, třeba se domluvíme.

V současné době jsou v České republice díky koronaviru zakázány živé hudebních produkce a velké festivaly. Dalo by se říct že JAREK FILGAS BAND to zasáhlo dvojnásob protože jako nové kapele vám to znemožnilo se zviditelnit a prezentovat nové songy. Jak vnímáš a vidíš celou situaci?

Zasáhlo to všechny bez rozdílu a ty dopady ještě nějaký čas pociťovat budeme. Ale coby bezmezný optimista věřím, že se to nakonec vrátí do zajetých kolejí a vše bude ok. Ano, nebudou ty největší festivaly, ale ty menší akce mají taky co říct, kolikrát i se zajímavými interprety, které na velký festival nikdo nevezme a právě na takový menší akci můžete objevit něco nového, zajímavého.

Když vše dobře dopadne a vláda dá zelenou aspoň menším hudebním akcím, tak letos 8. srpna by si měl se svou kapelou vystoupit na festivalu ROCKOVÉ TŘTĚNICE. Co zařadíš do playlistu na tomto fesťáku který je znám tím, že zde vystupují československé rockové legendy?

Taky věřím, že v srpnu už bude vše v klidu a Třtěnice proběhnou. Přál bych to hlavně pořadatelům v čele s Lukášem Lepšíkem, myslím, že se jejich práce odráží v tom, jak je tento festival vnímán, proto sem fans rádi jezdí a ohlasy jsou vždy pozitivní. A co budeme hrát? No logicky – na festivalu legend musí znít legendární hity, prošel jsem těch kapel opravdu dost a tak repertoár tvoří jen ty největší pecky – chceme lidi bavit, ne je učit nový songy. Ale stát se může, že tam třeba jednu novinku propašujeme, uvidíme.

Jarku díky za pokec a když to vyjde tak na na viděnou na Rockových Třtěnicích a když ne tak určitě někde jinde.

Pokud chcete mít ty nejčerstvější informace o JAREK FILGAS BAND tak sledujte facebookové stránky: www.facebook.com/filgas.cz

FOTO CREDIT Město Vítkov
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

X