Kytara Eddieho Van Halena se v aukci prodala za 3,9 mil dolarů

Kytara, kterou Eddie Van Halen použil ve videoklipu ke skladbě „Hot For Teacher“ skupiny VAN HALEN, se během aukce v Sotheby’s prodala za 3 932 000 dolarů

Minimální cena na zakázku vyrobené sekery Kramer byla 1,8 milionu dolarů, přičemž její hodnota se dříve pohybovala mezi dvěma a třemi miliony dolarů.

Podle Sotheby’s byla kytara vyrobena na zakázku Paulem Unkertem z Kramer Guitars pro Eddieho Van Halena, včetně důležitých inovací přizpůsobených pro Eddieho vyvíjející se kytarovou techniku. V letech 1983 a 1984 byla jednou z hlavních kytar Eddieho.

Kytara byla darována Eddiem Van Halenem odcházejícímu bubenickému technikovi Greggu Emersonovi kolem roku 1990. Emerson následně dal kytaru svému synovci, který ji prodal Neal’s Music v Huntington Beach v Kalifornii. Neal’s Music pak nástroj prodala současnému majiteli.

Ke kytaře je přiložen Unkertův dopis o původu, podepsaná fotografie od Eddieho Van Halena, originální pouzdro s visačkami z turné a od Warner Brothers bunda a bílé rukavice, které měl Van Halen na sobě ve videoklipu.

Unkertův průvodní dopis podrobně popisuje historii kytary: „Kytara ‚Hot For Teacher‘ Van Halen [byla] postavena mnou v továrně Kramer Green Grove Road Plant v Neptune, NJ, v letech 1982-1985/ #CO176. Na krku a těle hledejte razítka ‚Unk‘. Byl to můj poslední projekt pro Eda a Kramer.“

Skladba „Hot For Teacher“ se objevila na albu VAN HALEN „1984“. Proti této písni se po jejím původním vydání ohradila organizace Parents Music Resource Center (PMRC), která požadovala její stažení z rádií i z televize, mimo jiné kvůli sexuálně sugestivnímu textu písně, v němž se hovoří o sexu s učitelem, a kvůli svlékající se učitelce ve videoklipu.

V roce 2009 byla píseň „Hot For Teacher“ označena stanicí VH1 za 36. nejlepší hardrockovou píseň všech dob.

Videoklip „Hot For Teacher“ se natáčel na střední škole Johna Marshalla v Los Angeles v Kalifornii. Protože škola byla v době natáčení klipu uzavřena kvůli nedostatku finančních prostředků, VAN HALEN nejenže zaplatili pronájem školy na čtyři dny natáčení, ale také přispěli městu penězi, aby pomohli k jejímu znovuotevření.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Budeme předpokládat, že s tím souhlasíte. Přijmout Číst více...