Recenze: Anacreon – Svědomí

S řádným „volume“ na mé domácí dolby surround sestavě jsem svým sousedům opět připomněl že v paneláku ve kterém bydlím nejsou sami, tentokrát poslechem nového alba „Svědomí“ pražské formace Anacreon, které vyšlo na začátku března abych se s vámi mohl podělil o své dojmy.

Jak už jsem uvedl v předchozí recenzi, nejsem žádný kovaný recenzent tak že ať tady nikdo nečeká takové to klasické okecávání a odbornou rozborku a sborku, o své dojmy se dělím čistě z pohledu řadového fanouška který si rád poslechne dobrou muziku různého metalového či rockového žánru.

Pro nezasvěcené Anacreon hraje melodický metal, její členové pochází z Prahy a okolí a jsou to Veronika Zelníčková (zpěv), Martin Piskáček (kytara, vokály), Tomáš Krejza (klávesy, vokály), Jan Diviš (baskytara) a Jan Meduna (bicí). Album „Svědomí“ je jejich třetí studiovou nahrávkou. Ta první „Daná doba“ byla natočena v roce 2012, druhá „Na hraně osudu“ o tři roky později.

První tóny, které na vás z alba zaútočí jsou v podobě krátkého a kvalitního intra které vzápětí vystřídá našlápnutá skladba „Zničíme Vás!“ ve které zjistíte, jakým hlasovým projevem vládne Veronika Zelníčková a jak skvěle ovládá svůj mocný nástroj klávesák Tomáš Krejza.

Následuje „Poslední cesta“, nikoli však cesta do záhuby tohoto alba ale svižná lahůdka, která vás svým rychlým tempem a řízenými rytmy vtáhne do speed metalového světa. Svěží píseň, skvělé kytary, nepřeslechnutelné kopáky a k tomu melodicky refrén věstí, že se nová placka povedla.

„Kam dál“ to zjišťuji u třetího songu, nejsou to myšlenky nato přeskočit tuto píseň ale nato, vychutnat si Anacreon naživo protože tento nenápadně rozjíždějící se song má vážně grády. Na řadu přicházejí „Noční můry“, které na této řadovce podtrhují skvělý výkon Veroniky a ukázkový příklad toho, jak má vypadat opravdový svižný melodický metal. Noční můra se u mě nekonala, to mi věřte.

Jestli mě něco hodně bavilo, tak rozhodně „Čistý karty“ hudba s podkladem filmového soundtracku rozhodně nenechá nikoho bez hnutí brvy. Po té přichází tříminutová instrumentálka „Vědomí“ která dává na vědomí, že celé album je týmová práce a neovládá ho pouze barevný hlas Veroniky Zelníčkové ale i „um“ ostatních členů formace, tak že vzkazuji.. skvělá práce páni muzikanti!!!

U skladby „Svědomí“ jsem tak trochu rozpačitý vzhledem tomu že nese název alba tak mi přijde tak trochu nudná a utahaná, nedokážu přesně definovat ale není to prostě ono, omlouvám se. Devítka na albu „Beznaděj“ mě ale opět nakopla, její svižná palba, sólové kreace a ukázka toho jak se správně šlape na pedály, lahodí mým ušním bubínkům aniž by hrozilo nebezpečí jejich poškození.

Poněkud jiným směrem, jde balada „Příběh“ která od svižné melodic metalové nadílky odvádí kamsi na muzikálová prkna která nejsou Veronice cizí což možná ortodoxního metalistu zrovna dvakrát nepotěší ale já bych to tak dramaticky neviděl, jako zpestření alba velmi ucházející skladba. 

Mojí srdcovkou se stala píseň „Ochránce“, ne proto že mám rád zfilmovaný příběh o válečníkovi Beowulfovi a obávané stvůře Grendelovi o kterých se zde zpívá, ale především proto, že mám v oblibě severské metalové kapely které nacházejí inspiraci v národní historii a spletitých nordických mýtech a při poslechu této skladby se mi vybavily tak že za mě naprostá spokojenost.

Celé album uzavírá velmi povedený „Krok do neznáma“ v podobě duetu Veroniky a Honzy Toužimského z Arakainu a baladická verze songu „Stigmata“ z debutového alba „Daná doba“ které ztvrdily že nové albu SVĚDOMÍ se vážně povedlo.

Seznam skladeb:
1. Intro – Svědomí
2. Zničíme Vás!
3. Poslední cesta
4. Kam dál
5. Noční můry
6. Čistý karty
7. Vědomí
8. Svědomí
9. Beznaděj
10. Příběh
11. Ochránce
12. Krok do neznáma
13. Stigmata (akustická verze)

www.anacreon.cz

8.7
Hodnocení

VERDIKT

Album SVĚDOMÍ potvrzuje, že na tuzemské scéně máme zástupce velmi kvalitního melodického metalu s českými texty. Precizní muzikantské výkony party Anacreon, její atmosférická aura a výrazný ženský zpěv si rozhodně zaslouží vaší pozornost.

  • SKLADBY 8
  • ZVUK 10
  • PŘEBAL ALBA 8
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

X