Skupina Rybičky 48 oslavila ve vyprodané Lucerně své 21. výročí

Skupina Rybičky 48 oslavila ve vyprodaném svatostánku české hudby Velkém paláci Lucerna v Praze své 21. narozeniny

Rybičky nabídly průřez svou kariérou a zároveň pozvaly fanoušky na výroční koncert svých dvaadvacetin, který se uskuteční opět ve velkém sále Lucerny 14.11.2024.

„Má nepopíratelný génius loci a chceme z velkých narozeninových koncertů v tomhle skvělým místě udělat tradici,“ okomentoval Kuba Ryba.

Jako speciální host byla na narozeninový koncert pozvána kapela Selfish, ke které Rybičky 48 kdysi vzhlížely a a pouštěly si jejich písničky. O závěr večera se pak postaral DJ Vláďa Švec, jehož proslulé hudební sety kluci z Rybiček právě před jednadvaceti lety hojně navštěvovali v Kutné Hoře, po návratu ze svých koncertů.

Svatostánek české hudby se otevřel v půl sedmé.. o půl hodiny později už začala „fotografiáda“ skupiny Rybičky 48. Fanoušci se řadili do fronty která se táhla jako had po celém sálu Lucerny. Kapela si to užívala a dokonce došlo i na pár nevšedních dárečků, jako krabice s platem věnečků s výročním číslem „21“. Poté, co skončilo „mazlení“ s fanoušky, tak to na pódiu velmi dobře rozjela kapela Selfish.

Refrén jedné z nadupaných písní si s frontmanem Martinem Reckziegelem zaskočil zazpívat Kuba Ryba z Rybiček. Některé texty, dle slov Martina, psali v 16 letech, ale nikoho z přítomných to nepohoršovalo ba naopak, publikum se dobře bavilo. Po zaslouženém aplausu pro Selfish, se dobře rozjeté atmosféry na krátko ujal DJ Vláďa Švec který náladu v sále rozhodně udržel. A pak to přišlo!

Krátce po půl desáté, kdy byl sál opravdu nažhavený, se ozval podkreslený song od Sex Pistols a za bubny se objevil Ondra Štorek, který to spustil. Nástup pravorukého kytaristy Petra Lebedy se svou oblíbenou levorukou „Fendrovkou“ na pódium dál jasný start pro jejich OLDSCHOOL SHOW. Vzápětí naběhli Kuba Ryba a Michal Brener. Jako první zazněly „Filmová hvězda“ a „Magdaléna“.

Po dalších hitech „Vážené dámy, Sexuální akrobat a Bohém zapomenuté dítě“ byl na jeviště přizván Kuba Děkan, který si s Rybičkami vystřihl „Chtěl jsem Ti říct“. Do naprostého varu  dostala publikum skočná píseň „Divoký Ir“. Kuba rozehřátý na provozní teplotu, sundal čepici a odložil i bundu. Možná to byla i vzpomínka na horké Léto – následovala stejnojmenná píseň.

Kuba se neudržel a doslova zaplul do publika. Jeho plavba skončila až v půlce Lucerny. Jeho kontaktní show pokračovala ploužákem s dívkou Kristýnou na píseň „Ženy“. Posléze se na podiu ve speciálním slovenském hokejovém dresu s číslem 48 objevil Lojzo Vošoust který se pustil do songu s velmi chytlavým refrénem, „Retro vadžajna made in Czechoslovakia a žádná China“.

Následovala skladba „Reality Show“ a pro genderovou vyváženost Kuba uvedl píseň „Muži“. Pak se sál rozzářil světlem z mobilních telefonů, protože následoval ploužák s dlouhým názvem „Klasický pomalý song plně zapadající do programového schématu každého dobrého rádia“. U jedné dívky tato píseň vyvolala dokonce snahu někoho požádat o ruku… k tomu ale ve finále nedošlo.

Jasný pozdrav na východ poslaly Rybičky písní „Jdi domů Ivane“. Pak přišlo sólo na bicí Ondry s rytmickým podbarvením Take on Me od A-ha, které sklidilo velký úspěch. Pro svůj profláklý song ‚Zamilovaný / Nešťastná‘ si Rybičky na podium pozvali Báru Zemanovou. Následoval ‚Američan z Poličan‘ a nekompromisní vyjádření hudebního vkusu „Tohle je rock’n’roll, vy buzny“.

Překvapením bylo posazení Kuby za bicí a Ondry za mikrofon. Basu slušně zastal manažer kapely Martin. Ondra (do půli těla oděný) vystřihl jeho rap song „Hej Hou“ a kapela se rozloučila s publikem. Ale netrvalo dlouho a byli zpět.

Kuba konstatoval, že v Lucerně kapela vystoupila již po třetí a zdůraznil, že to nebylo naposledy. To ho vedlo k interakci s publikem a vyzval ho k hromadnému slibu účasti na již naplánovaném výročním koncertu v listopadu 2024.

Atmosféra se opět rozproudila písní „Slibuji, že nebudu pít“. Následovali „Správní chlapi“ a jako závěrečný bonbónek zaznělo..  my ještě nejsme starý, né. A to byl opravdu závěr vystoupení skupiny Rybičky 48, ale ne večera. Do ranních hodin pokračovala Afterparty s DJ Vláďou.

Všechny vystupující předvedli vynikající výkony, které oslovily a nadchly publikum. Celkově to byla vydařená akce, která poskytla silný hudební zážitek jak hudebníkům, tak publiku.


Kapela Rybičky 48 aktuálně jede své OLDSCHOOL TOUR, jehož všechny koncerty jsou beznadějně vyprodané. Rok 2023 Rybičky 48 zakončí 30.12. Na tento datum připravuje kapela PŘEDSILVESTR, on-line vysílání předsilvestrovského večírku, během kterého budou moci diváci shlédnout kontroverzní dokument 20 LET ROCK’N’ROLLU, VY BUZNY, ale také si poslechnout písničky v akustickém podobě a dozvědět se více o plánech kapely nejen pro příští rok.

Předprodej vstupenek na 22. narozeniny skupiny Rybičky 48 ve Velkém sálu pražské Lucerrny 14.11.2024 již nyní na Ticketstream

TEXT PETR HAXEN MACHULDA
FOTO CREDIT LENKA MACHULDOVÁ
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Budeme předpokládat, že s tím souhlasíte. Přijmout Číst více...