Zemřel János Kóbor, frontman maďarské rockové skupiny Omega

Ve věku 78 let zemřel v pondělí v Budapešti po krátké nemoci spoluzakladatel jedné z nejúspěšnějších maďarských rockových skupin Omega, zpěvák a kytarista János Kóbor

János Kóbor se narodil v Budapešti 17. května 1943 a svůj první soubor založil jako středoškolák na střední škole Józsefa Attily kde se stal rytmickým kytaristou orchestru. Jeho první skupina se jmenovala Cyclone a poté spojením několika kapel vznikla Omega, která pod tímto názvem zahrála poprvé 23. září 1962 na koleji András Square v Hessu.

Omega, která prošla několika změnami ve složení, se stala jednou z nejpopulárnějších maďarských kapel a postupem času se Kóbor soustředil pouze na zpěv místo kytary a i když s kapelou zpočátku hrálo několik zpěváků, tak většinu hitů Omegy nazpíval právě János Kóbor.

Omega byla kapela z nejlepších v Maďarsku, v roce 1968 vyšlo její první samostatné album a jako první se dostala do Spojeného království. Album Gammapolis vydané v roce 1979 se stalo nejprodávanějším albem v Maďarsku (650 000 prodaných kopií) v zahraničí skupina bodovala s albem Time Robber vydaném v roce 1977 (1 milion prodaných kopií).

Od osmdesátých let se János Kóbor podílel na produkci několika desek ve studiu Omega jako producent, hudební režisér a zvukař. Jeho první spoluprací na jiných produkcích byl koncert Scorpions v Budapešti a Košicích v roce 2009. V roce 2014 János Kóbor koncertoval na počest 25. výročí změny režimu na náměstí Hrdinů, kde vystoupili i Scorpions, Kóbor si tak mohl zazpíval s Klausem Meine.

Kapela Omega za poslední rok přišla o tři členy velké sestavy: László Benkő zemřel 18. listopadu 2020 a o tři dny později 21. listopadu 2020 Tamás Mihály, a nyní je následoval i János Kóbor. Poslední ze sestavy Omegy už dnes žijí pouze kytarista György Molnár a bubeník Ferenc Debreczeni .

Nejznámějším hitem Omegy je skladba Gyönghají lány (Perlovlasá dívka), kterou nazpívala v roce 1995 i skupina Scorpions s názvem White Dove. V českém prostředí známá v podání Aleše Brichty pod názvem Dívka s perlami ve vlasech.

REKLAMA

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

X