Punková legenda Visací Zámek vydává po pěti letech nové studiové album

Česká punková legenda Visací Zámek vydává po pěti letech nové studiové album s názvem Anarchie a total chaos

Visací zámek je legendární punková kapela. Založili ji spolužáci ze stavební fakulty ČVUT v Praze v roce 1982. Jako jedna z mála skupin působí ve stejné sestavě dosud:  Jan „Hony“ Haubert(zpěv), Michal Pixa (kytary), Vladimír „Savec“ Šťástka (basy), Ivan Rut (kytary), Jiří Pátek (bicí).

Svůj první koncert odehrál Visací zámek 7. 12. 1982, tedy v době nejzavilejšího útlaku rockové hudby v komunistickém Československu. Věhlas kapely se přesto a právě proto rychle šířil. Pak ale přišly úřední represe a vojna a první singl mohl nahrát až v roce 1988.

Album Anarchie a total chaos je dle slov samotných autorů „pěkně ostré“, jak ostatně už název naznačuje. Je ostré nejen zvukově, ale i textově. Přitom je v nahrávkách i spousta legrace. Do skládání se zapojili všichni Visáči, takže album je velmi pestré.

Kapelní pojetí punku bylo vždycky dost široké, ale žádný pop nebo elektroniku posluchač neuslyší. Jen hrubý kytarový punk´n´roll. Nové skladby se začaly rodit už před třemi lety. „Z prvního soustředění jsme vytěžili písně jako Pičus, Tam-tam, Vegetarián nebo Pípa. Tyhle věci hrajeme už delší dobu na koncertech. Ale některé songy jsme nazkoušeli až během nahrávání a to budou úplné novinky,“ upřesňuje dvorní textař, zpěvák Honza Haubert.

Jde např. o písně Na úřadě, Zlověstně palmy šumí a hlavně Polednice. „Zvláště z ní mám velkou radost. Nečekal jsem, že se do tříminutové kompozice podaří vměstnat baladu z mé milované Kytice. A ono to šlo jako po másle!“ dodává. Album natočené v LeGrill Records u kytaristy Rybiček 48 Petra Lebedy vyjde jak digitálně, tak na CD a v limitované, signované edici na LP. Nové album spolu s prověřenými skladbami představí skupina na jarním turné po České republice, na které pozvala speciálního hosta, kapelu E!E.

Tvorba Visacího zámku ovšem už před pár dny překročila i hranice. Skupina se totiž stala patronem Expedice Tatra kolem světa 2 navazující na legendární cestu tatrovky v letech 1987-1990. Během tří let navštíví její následovníci několik desítek zemí.

„Po celé trase povezeme dobré jméno Česka a Slovenska do světa. Chceme šířit mimo jiné i českou kulturu a jelikož jsme při stavbě TKS2 poslouchali Visací zámek, řekli jsme si, že obě legendy spojíme,“ vysvětluje Marek Havlíček z expedice. 

„Před pěti lety jsme vyhlásili Punkový království a jsme šťastní, že se díky této expedici povede rozšířit jeho slávu do celého světa,“ prohlásil Punkový král Honza Haubert a expedici požehnal: „Přejeme hodně dobrodružství a punk vás provázej.“

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

X