ČT ART odvysílá koncert beatových legend z prosince 2018 z pražské Lucerny

Letošní ročník Československého beat-festivalu v pražské Lucerně, byl k vůli pandemii zrušen a jeho další osud je zatím ve hvězdách, zda se uskuteční příští rok není jisté

Legendární Československý beat-festival, který se poprvé konal v roce 1967 a který byl přesně po padesáti letech obnoven se bohužel letos neuskutečnil. V pátek 24. 4. od 20:30 se ale nabízí možnost shlédnout na ČT ART premiéru koncertu Starci na Chmelnici, který byl jeho součástí v roce 2018.

Koncert uvedl pětici skupin, které jsou spjaty s Junior klubem Na Chmelnici. Koncert otevřela původně dívčí punková skupina Dybbuk, která byla založena v roce 1981 pod názvem Plyn. Následovala Garáž s Tony Ducháčkem. Padesát let své činnosti v Lucerně oslavil Slávek Janda (vystupuje od roku 1968) se svou skupinou Abraxas, kterou založil v roce 1976.

Čtvrtá skupina, kterou byla do Lucerny pozvána, v Junior klubu Na Chmelnici sice nikdy nevystupovala, ale měla. Dokonce byla na plakátech, ale její vystoupení bylo na poslední chvíli zakázáno. Není divu, protože jde o legendární skupinu The Plastic People of the Universe (Josef Janíček, Vratislav Brabenec, Jaroslav Kvasnička, Johnny Judl jr., David Babka).

Závěr koncertu patřil skupině Jasná páka, která vznikla v roce 1981 kolem kytaristy a písničkáře Michala Ambrože a tehdejšího frontmana, akademického malíře Vladimíra „Dády“ Albrechta. Když vyšel pověstný článek „Nová vlna se starým obsahem“ v Tribuně, tak se skupina ocitla na černé listině. A to znamenalo zákaz činnosti.

V té době se to řešilo buď cestou do undergroundu a příležitostným hraním po klubech, kde to ještě šlo anebo jít jinou cestou. Michal Ambrož se rozhodl pro druhé řešení a založil skupinu Hudba Praha.

V roce 2008 se Jasná Páka opět oddělila od Hudby Praha a v pozměněné sestavě hraje dodnes. A tak jsme si v Lucerně mohli poslechnout legendární písně jako je Majolenka, Špinavý záda, Pal vocuď a další.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

X