Letošní klání rockerů v soutěži Skutečná liga 2023 začalo

V neděli 28. května byl zahájen již 18. ročník soutěže pro neprofesionální rockové kapely  SKUTEČNÁ LIGA. Kapacita 30 kapel se v letošní registraci rychle zaplnila. Součástí soutěže je i kategorie „Junior“ do 19 let.

Jako jediná soutěž v České republice umožňuje Skutečná liga vzájemné měření sil hudebníků bez nutnosti zasílat demo nahrávku, jejíž pořízení stojí nemálo finančních prostředků a která neumožňuje objektivní a spravedlivé posouzení kvality hudebního uskupení.

„Letos poprvé mohou junioři hrát i neautorskou tvorbu, tím jsme chtěli přilákat více kapel ze základních uměleckých škol a mám obrovskou radost, že se to povedlo. Soutěžit bude letos hned pět juniorských uskupení z různých koutů středních Čech,“ uvádí zakladatel a ředitel soutěže Lukáš Fousek, který je hudebním fandou do roztrhání těla i duše.

První letošní, soutěžní koncert se uskutečnil 28. května v Jílovém u Prahy kde zahráli první dvě juniorské kapely Feeling a Recidiva. „Jsme začínající kapela, která se skládá ze čtyř členů a chce se rozvíjet. Zatím hrajeme pouze převzaté písničky, ale v budoucnu bychom chtěli hrát i své vlastní. Nemáme ještě tolik zkušeností, ale rádi bychom je získali a myslíme si, že soutěž by nám opravdu pomohla. Ještě jsme zatím nehráli společně na nějakých akcích, ale máme už některé naplánované. Všichni máme stejný cíl a sen a hudba je pro nás vším,“ představují se členové kapely Feeling.

Na prvním koncertě vystoupily před porotou a veřejností společně také „dospělácké“ kapely Mosquitoes at 5 AM, Rollba, INÊS, eNDee, Čihy, Sorta, Memento a Přísun Povolen. Jedinými podmínkami účasti v soutěži zůstávají, aby byly kapely ze středních Čech, neměly hudbu jako hlavní zdroj svých finančních příjmů, měly repertoár složený z vlastní autorské tvorby v rockových mantinelech a byly schopny zvládnout živé hraní.

„Jsme parta studentů a kamarádů ze školy a parkouru, co v březnu v roce 2022 spojilo hudební nadšení do kapely. Začali jsme se sehrávat na coverech, ale teď se snažíme prorazit s vlastní tvorbou mixlou všemi hudebními žánry, které jednotliví členové dost fílujou,“ říkají o sobě například členové kapely Mosquitoes at 5 AM.

Čtyřčlenná pop-(punk)-rocková kapela Čihy založená v loni v dubnu přidává: „Naživo nás velmi baví rozdávat lidem energii našimi písničkami a máme velké ambice to v budoucnu dotáhnout na velká pódia. Naše texty jsou převážně pozitivní a snažíme se lidem dodat chuť do života.  V loňském roce jsme vydali debutové album s názvem Litr písku,“ představila se zase mladá „fropová“ kapela eNDee, která tvoří autorskou hudbu v češtině i angličtině.

Další soutěžní koncerty se budou konat 4. června v Hořovicích a 11. června v Kutné Hoře. Na koncertech budou také pořízeny videonahrávky z vystoupení jednotlivých skupin a zveřejněny na webových stránkách projektu i Středočeského kraje, kde se navíc uskuteční online hlasování o nejoblíbenější kapelu veřejnosti,“ podotkl krajský radní pro oblast kultury a památkové péče Václav Švenda s tím, že medailonky všech soutěžních kapel 18. ročníku soutěže najdou zájemci na webu skutecnaliga.cz.

Semifinále se pak odehrají 10. září v Hořovicích a 24. září v Jílovém. Letošní soutěž vyvrcholí finálovým koncertem, opět zdarma otevřeným pro veřejnost, v kladenském kulturním domě, a to 19. listopadu.

Kapely ze Skutečné ligy můžete letos také vidět a slyšet na slovenských TOP festu a Cibula festu, své stage má soutěž také na největším českém festivalu Votvírák v Milovicích, dále na Mostecké slavnosti 23 či na jihočeském Open Air Music fest Přeštěnice. Již 10. rokem se rovněž konají po České republice koncerty Best of Skutečná liga. Všechny koncerty kapel Skutečné ligy najdete na webu skutecnaliga.cz/koncerty.

Co získají kapely už samotnou účastí v soutěži?
– příležitost vystoupit naživo před publikem,
– cenné zkušenosti, a především zpětnou vazbu od odborníků v oboru,
– trvalé agenturní zázemí,
– účastníci soutěže se budou objevovat v rámci hudebních programů akcí pořádaných městy ve
Středočeském kraji i krajem samotným,
– každoročně rovněž finalisté vystupují na pódiích po celé České republice a na Slovensku.celé České republice a na Slovensku.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Budeme předpokládat, že s tím souhlasíte. Přijmout Číst více...