The Exploited odehráli v Praze velmi energický koncert

Skotští punk rockeři The Exploited se v rámci svého evropského turné „DISORDER TOUR 2023“ vrátili po čtyřech letech do Prahy

The Exploited jsou vůdčí osobností druhé punkové generace, svým legendárním zvoláním „punk’s not dead“ ze stejnojmenné písně a stejnojmenného alba oživili punk po krizi punkové scény způsobené rozpadem Sex Pistols, odchodem The Clash a většiny dalších punk rockových kapel do komerčnějších vod. Album „Punk’s Not Dead“, vydané v roce 1981, je považováno za jednu z punkových klasik a je jedním z nejdůležitějších a nejprodávanějších punk rockových alb všech dob.

Za posledních 40 let prošla kapela několika personálním změnami, ale frontman WATTIE který letos v červenci oslaví své už 67 narozeniny, bez ohledu na jeho zdravotní problémy se srdcem (většina ostatních by skončila, ale většina ostatních není Wattie),  tam se svým červeným Mohawkem byl vždy a byl i 3. května 2023 v pražském klubu Meet Factory kam se svou kapelou zavítal v rámci svého evropského turné „DISORDER TOUR“. Koncert byl beznadějně vyprodán, ti, kterým se podařilo zajistit si lístek, se dočkali 70ti minut úžasně energického koncertu!

Skotové kteří naposled v Praze předvedli svou show v roce 2019, ozdobili podium smíchovského klubu ve 20:30 a set se skládal z 25 kariérních skladeb o rychlosti 100 mph. Sestavu tvořil Wattie Buchan (zpěv), Irish Rob (baskytara), Steve Campbell (kytara) a bubeník Jo Oom (z holandské kapely Disturbance), který nahradil nebo zastoupil Wattieho bratra Wullieho Buchana.

Wattie vtrhl na pódium, bez košile a divokýma očima, možná měl na sobě kratšího Mohawka, ale stále z něj vyzařovala stejná maniakální energie, kterou byl vždy známý. Obrátil se ke každému ze svých kolegů, zeptal se davu, zda jsou v pořádku, a pak spustil přímo do ‚Let’s Start a War‘ titulní skladbu z jejich třetího alba, fanoušci proti sobě okamžitě vrhli svá těla. Syrová a katarzní úvodní píseň působila jako očista, všichni se zbavovali stresu, který je tížil.

Wattie byl velmi fit a musí být, pokud chce udržet neúprosné tempo, které na těchto koncertech nasazuje, jen tu a tam se zastavil, aby si otřel kapky potu z obličeje, a pak opět vyrážel vpřed do přední části pódia a nakláněl se k davu, aby mu dal šanci zpívat do mikrofonu, který jim s velkým ohlasem předhazoval, mosheři si to užívali a dobrá směsice mladých i ne tak mladých do toho dávala vše.

Celá kapela byla soudržná a přesto syrová, dokonalost nikdy nebyla úspěchem, o který skupina usilovala, poselství v jednoduchosti jejich slov mělo pro ně i jejich fanoušky mnohem větší hodnotu. Setlist nabízel vše, co si člověk mohl přát, a ještě víc. The Exploited sice nevydali žádné album od roku 2003, kdy vydali Fuck the System, ale mají spoustu materiálu ze své rozsáhlé diskografie, aby fanoušky potěšili rozproudily k nepříčetnosti.

The Exploited opět převzali velení, Wattie byl vždy tou slídivou bytostí, která vládne svému panství, a svůj set zakončili písněmi „Punks Not Dead“ a „Was It Me“, než se definitivně rozloučili se svými fanoušky. Dav, promočený a chraplavý od řevu, jim zasalutoval, nikdo na žádné straně bariéry skutečně nevěděl, jestli se ještě někdy do Prahy vrátí.

Jedno však bylo jisté: Punk – stejně jako sám Wattie – zdaleka není mrtvý.

FOTO CREDIT Petr Bryk
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Budeme předpokládat, že s tím souhlasíte. Přijmout Číst více...