Jak paličky za nářadí vyměnil aneb současný život bubeníka ROOT

Ani ve snu mě nenapadlo že nasednu do letadla a poletím hrát do zahraničí ..

Že procházíme obdobím, které mnozí z nás za svých životů ještě nikdy nezažili, o tom není pochyb. Současná situace týkající koronaviru, by se dala přirovnat k vpádu sovětů do České republiky v osmašedesátém. Nechtěné, nečekané, smutné a možná i stejně naplánované.

Jak v této zvláštní době přežívají muzikanti a jak se s ní vypořádávají? Po ekonomické stránce to pro některé kapely, zpěváky a muzikanty rozhodně není žádný med. Zrušení koncertů, turné a festivalů které tvoří spolu s merchandisingem jejich hlavní příjmy, je pro ně smrtící víc než Covid-19.

Pokud se nejedná o velké kapely stojící na špici pyramidy hudební scény které mají luxusní příjmy z tantiémů z rádií a televizních pořadů, tak o přežití pouze z digitálních a fyzických prodejů nebo z přehrání písní a alb, nemůže být ani řeč.

O současné situaci, o tom jak přežívá a co dělá v době kdy jsou zakázány všechny hromadné hudební akce, jsem si při krátkém setkání popovídal s mladým a nadějným bubeníkem Zbyňkem Husou, majitelem dvou kopáků nesoucích logo black metalové legendy ROOT ve které působí bez mála 1 rok.

Zbyňku tak jak vidíš současnou koronavirovou situaci?

Tak já to zas tak bedlivě nesleduji ale je jasné, že to velmi výrazně zasáhlo jak kapely a lidi kolem nich tak i organizátory hudebních akcí což je velmi nepříjemné a pevně doufám, že to všechny ty velké festivaly, ustojí a překlenou. Moc bych si samozřejmě přál aby to vláda uvolnila ale myslím si, že tento rok ani jeden festival nebude ale rád bych se mýlil. Tak že to vidím tak, že v zimě jsme s ROOT skončili s klubovými akcemi a pravděpodobně v nich tento rok zase začneme.

Bude to téměř rok co si naskočil do ROOT, je teď hraní tvojí hlavní obživou?

No spíš ne než jo, jako většina muzikantů si ještě přivydělávám běžnou prací ale pandemie to všechno zkomplikovala i v tomto směru, naštěstí mi pomohl můj kamarád Zdeněk Otta jeden z hlavních organizátorů festivalu „Rock of Sadská“ který mi podal pomocnou ruku a zaměstnal mě ve své firmě OTTA-vzduchotechnika a klimatizace s.r.o. a tím mi tak umožnil překlenout tady to období za což jsme mu velmi vděčný. Mimochodem jako šéf je naprosto super a co víc si přát, než mít šéfa se kterým si můžete popovídat o muzice, tak že paráda.

Jak jsou natom s obživou tvoji kolegové z kapely?

Kluci taky naštěstí práci mají, jediný Jura (Jiří Valter (BigBoss) ten je v důchodu a hezky si to volno užívá, smích.. ten kdo sleduje jeho facebookové stránky tak ví, že tam o sobě dává dostatečně vědět, smích.. V této době musí být člověk uvolněný a v klidu než se stresovat z toho dění kolem nás.

Pojďme odbočit, co se v současné době děje v ROOT?

No snad můžu prozradit, že teď v dubnu jsme měli vyjet na turné s úplně s novým play listem který jsme nacvičili, první mělo být Německo což samozřejmě padlo tak že nyní máme čas nato abychom natočili již dlouho slibovanou desku která se bude jmenovat „Legenda Nizostratio“, natáčení by mělo proběhnout červen – červenec když všechno dobře dopadne.

Na konci loňského roku jste byli hrát v Londýně, když vynecháme Slovensko, tak tvá první zahraniční štace, popiš své dojmy.

Obrovský zážitek, ani ve snu mě nenapadlo že nasednu do letadla a poletím hrát do zahraničí. Vždy jsem sledoval videa koncertů velkých kapel a říkal jsem si to je masakr, tohle někdy zažít a najednou tady byl ten Londýn. Když se plánoval odlet tak jsem si to stále moc nepřipouštěl a nevěřil jsem tomu, říkal jsem si možná to vyjde možná ne ale nakonec se to stalo skutečností a byl z toho úžasný a nezapomenutelný zážitek.

A co tamní publikum, jaké bylo?

Byl jsem velmi překvapen z toho jak nás tam skvěle přijali, na vlastní oči jsem měl možnost se přesvědčit, že ROOT je ve světě uznávanou kapelou. Tak jako jsme my v Čechách nadšení ze zahraničních metalových skupin tak stejně nadšené bylo i místní publikum z nás. Perfektní práci odvedl i management který se o nás skvěle postaral, naprostý komfort. V Anglii je black metal hodně na vrcholu a naplno jsem si to tam užíval. Velké díky Jurovi a ostatním členům díky kterým jsem tohle všechno mohl zažít. Pokud bude příležitost zahrát si i v jiných zemích tak už se nato moc těším.

Který z festivalů na kterých jsi doposud hrál ti nejvíce přilnul k srdci?

Řeknu to asi takhle, všechny festivaly jsou skvělé a každý má něco do sebe. Například na Benátské kde jsem hrál poprvé, se mi moc líbilo ale největší mojí srdcovou záležitostí je již zmiňovaný festival Rock of Sadská a to z několika důvodů, jednak ho mám 10 minut od baráku tak že nemusím sedět v dodávce a cestovat někam několik hodin, smích… a vzhledem tomu že můj táta je produkčním festivalu, tak je pro mě i rodinnou záležitostí, krom toho na Sadské hraji od nultého ročníku který začínal v místní sokolovně a tím pádem jsem měl možnost sledovat jak festival roste a to už v člověku něco zanechá.

Máš nějaký svůj bubenický sen, kam až by si to chtěl dotáhnout?

No až to Lars v Metallice zabalí tak bych rád na jeho místo, velký smích.. Ne, chtěl bych aby se mé hraní stalo profesionální obživou, samozřejmě je to v dnešní době velmi těžké protože konkurence je veliká a jsem vůbec rád, že jsem od ROOT dostal ve svých dvaceti letech šanci ukázat se na této úrovni.

Jaký je tvůj bubenický vzor?

Co se týče vzoru tak z domácí scény jednoznačně Miloš Maier jeho styl hraní se mi moc líbí. A v zahraničí? Tak tam je to bývalý člen Spliknot Joey Jordison, toho jsem od malička sledoval a setkat se s ním by pro mě byl velký zážitek a pak mám taky v oblibě Igora Cavaleru ze Sepultury.

Líbí se mi tvá bicí souprava, můžeš o ní něco více prozradit?

Delší dobu jedu v  profesionální třídě Mapex Saturn V Exotic. To co mám teď jsem si postavil ze sériových souprav. Bubny se skládají ze dvou kopáku 22×20, tom tom 10×7, 12×8 a floor tom 14×14, 16×14. Snare používám speciální k soupravě Chris Adler signature (megadeth) tento zvuk snare je velmi specificky a proto jsem si ho vybral právě do ROOT ..rampu používám od firmy Dixon .. činely používám Meinl custom extreme metal. Pedály Tama Speed Cobra. Celé bubny jsou osazeny blánami Remo Emperor clear.

Tak teď si mě úplně vykolejil protože vůbec nevím o co jde. To asi nebude levnou záležitostí, Mapex je tvým sponzorem?

To ne ale nějaká podpora do Mapexu tady je což mi umožnilo si tuto sestavu postavit. Spolupráci s obchodním zástupcem této značky Tomášem Cornem si nemůžu vynachválit. Ještě před rokem by mě nenapadlo že se za takovou sestavu posadím, prostě pro mě v současné době TOP sestava.

Slyšel jsem, že také vyučuješ hru na bicí, co je na tom pravdy?

Ano to je pravda, tak že pokud by měl někdo zájem a chtěl by to zkusit tak se mi může ozvat a určitě se domluvíme.

Když už jsme u té výuky, kdo učil tebe?

V začátcích jsem dostal nějaké lekce od svého táty který do toho taky mlátil ostošest v několika kapelách, pak jsem chodil do ZUŠ ale mým hlavním učitelem byl Láďa Dousek bubeník ze skupiny IRAS, od něj jsem získal nejvíce zkušeností no a také jsem se učil i sám z internetu.

Věnoval jsi mi pěkné paličky, to je nějaká novinka?

Jsou to moje první profi podpisové paličky které mám od firmy R stick, kdo bude mít zájem tak si je bude moci zakoupit na koncertech v našem merchandise.

Zbyňďo díky za pokec a za paličky a co by si na závěr vzkázal fanouškům?

Vydržte tohle ne zrovna šťastné období aby jsme se mohli sejít na koncertech a společně si užít pořádnou show s novým play listem.

FOTO CREDIT Petr Bryk
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Budeme předpokládat, že s tím souhlasíte. Přijmout Číst více...