Abraxas chystá vydání reedice debutového alba „BOX“

U příležitosti 40. výročí desky kapely Abraxas „BOX“ vyjde v březnu tohoto roku u vydavatelství Supraphon reedice alba

Skupina Abraxas jejíž duší je kytarista a skladatel Slávek Janda, byla vedle Pražského výběru jednou z nejvýznamnějších skupiny české nové vlny 80. let a jejich popularita byla tehdy opravdu mimořádná.

Byla to deska „BOX“, která Abraxas vymrštila do první ligy. Debutové album, které se v roce 1982 stalo přelomovým počinem rodící se české nové vlny se nesporně stalo jedním z podstatných zápisů do české, respektive československé rockové historie.

Jediný původní člen a frontman kapely Slávek Janda (25.12. 2022)

Než ale v roce 1982 fanoušci kapely Abraxas zaslechli úvodní slova a tóny písně „Každý den je to jinak“, skladby, která  debutové album Box otevírá, měl už Abraxas kus hudební cesty za sebou.

Kapela se zformovala v roce 1976 na základě někdejší skupiny Abram a právě Jandův příchod pro ni znamenal nové pojetí a nový směr. Záhy se ke kapele připojil zpěvák Miroslav Imrich který se svým projevem přesně trefil do nastupujícího trendu a stal se hlavní devízou Abraxasu.

Nakrátko v Abraxasu zaujal post basisty Vladimír Padrůněk, který vystřídal dosavadního Vladimíra Boháčka. Padrůňkovo působení v Abraxasu bylo ale krátkodobé. S baskytarou se vrací talentovaný a už jednou ve skupině vyzkoušený Michal Ditrich. A sestava, Miroslav Imrich, Slávek Janda, Ivan Pelíšek a zmíněný Michal Ditrich, pro album BOX je na světě.

Přebal alba BOX

Album, kterého se po jeho vydání prodalo zhruba na 80 000 výlisků, se stalo na řadu let nejen debutem, ale i klenotem Abraxasu s Miroslavem Imrichem za sólovým mikrofonem. Imrich však z rozjetého vlaku záhy vyskočil a založil si vlastní skupinu Tango, která byla možná nakonec ještě populárnější.

Prapor Abraxasu ještě v dalších proměněných sestavách a pod logem s okřídleným áčkem drží až do dnešní doby jediný původní člen a frontman kapely Slávek Janda.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Budeme předpokládat, že s tím souhlasíte. Přijmout Číst více...