Třešničkou na dortu pátečního SYMBOLICu byl dánský dynamit ARTILLERY

Páteční zahájení metalového festu „Back to the Symbolic“ neboli malého Backu, jako utěšující náplast za zrušeným velký festival SYMBOLIC ovládli thrash metaloví veteráni ARTILLERY z Dánska

Ten kdo začal pravidelně navštěvovat festival Symbolic tak ví, že se jedná o již poměrně slušně zaběhnutý metalový festival s odnožemi death, black, thrash a mnoha dalšími styly. Jeho čtvrtý ročník, byť letos jen v menší podobě, se opět uskutečnil na koupališti ve Třech Dvorech u Kolína a to 27.-28. srpna 2021.

Mnoho z vás, určitě zná takový ten pocit, když někam přijdete a hned si řeknete „tak tady to bude o ničem, a nebo naopak“, no v případě SYMBOLICu byla vždy cítit skvělá atmosféra již před samotným vstupem do areálu a i tentokrát tomu nebylo jinak. Plné, přilehlé parkoviště a prostor vyhrazený pro stanování signalizovaly, že si pořadatelé metalový mejdan neudělali jen sami pro sebe, což ostatně také potvrdil zcela vyprodaný, limitovaný počet lupenů.

Pro letošek se díky covidovým restrikcím festival skládal oproti běžným čtyřem, pouze ze dvou dnů. Vše vypuklo v pátek a metalovou náloží se pokračovalo v sobotu. Já jsem vyrazil na páteční rozjezd, který čítal pětici kapel, šestá Postcard from Arkham, naposlední chvíli ze soupisky vypadla. Zahajovala domácí grindová partička Kazisvět následovalo vystoupení maďarských death metalových šílenců Deprived of Salvation, kteří předvedli že jsou skuteční mistři řemesla klasického smrtícího kovu.

Brutální death metalovou nakládačku přivezla pražská mašina Poppy Seed Grinders excelentní vokalistkou Bárou která do té doby než se postaví za mikrofon vypadá jako křehké děvče. V Československu vznikalo velké množství metalových kapel, některé zakrátko zanikly a jiné už slaví třicítku, mezi ně patří formace Shaark z jihomoravského Bzence která návštěvníkům Backu naservírovala big porci svého thrashe.

Ovšem třešničkou na dortu pátečního večera, byl Dánský dynamit, skupina ARTILLERY z města Taastrup nedaleko Kodaně která jako jedna z prvních kapel, začala ve světě šířit slávu thrash metalu. ARTILLERY se na hudební scéně pohybuje již od roku 1982 a jejich první nahrávka s názvem Shellshock pochází z roku 1984. Old school thrash metaloví veteráni kteří obohatili line-up svým vlastním způsobem, byli famózní. Jejich thrash s infuzí power metalu, zrychlil srdeční frekvenci, v srdci všech zde přítomných návštěvníků.

Všechny jmenované kapely se postaraly o skvělý metalový zážitek a nelze jinak, než konstatovat že Symbolic v tomto případě jeho malá verze, který zdařile pokračoval i v sobotu s téměř trojnásobným počtem kapel, roste, a roste bez sebemenšího záměru organizátorů šlapat na paty velkým, zavedeným festivalům s dlouholetou tradicí. David „Dejvy“ Krédl a jeho tým to prostě umí.

Solidní výběr kapel, dobře postaráno o návštěvníky, skvělá atmosféra a k tomu všemu pohodoví lidé, kteří festival navštěvují jsou zárukou toho každoročního metalového svátku.

TEXT: PETR BRYK
FOTO CREDIT PETR BRYK
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Budeme předpokládat, že s tím souhlasíte. Přijmout Číst více...