Čtyři hudebně výživné dny na festivalu ROCK FOR PEOPLE

Letošní ročník největšího českého hudebního festivalu Rock for People je za námi a ti, kteří měli to štěstí ho navštívit, jsou nyní plní nezapomenutelných zážitků a vzpomínek. Pojďme si připomenout okamžiky této skvělé hudební události roku 2022.

Na 4 dny, od 15. do 18. června se bývalé vojenské letiště v Hradci Králové proměnilo v obrovskou hudební platformu, uskutečnil se tady další ročník festivalu Rock for People jehož rozpočet překročil sto miliónů Kč. Festival který v minulých letech navštěvovalo kolem 20 tisíc milovníků hudby, letos svou návštěvnost mnohonásobně předčil, do areálu jich zavítalo kolem 35 000.

Všichni tito lidé na sedmi pódiích poslouchali hudbu různých žánrů, ochutnávali lahůdky na velkých food courtech, popíjeli lahodné koktejly a prostě se co nejvíc bavili na skvěle zorganizovaném ročníku. Za veškeré jídlo a pití jehož ceny nebyly zrovna nízké, například pivo vyšlo na 70 Kč, se platilo platebními čipovými náramky, takže Rock for People byl bezhotovostní zónou.

A teď – malý přehled hudebního programu Rock for People 2022.

První rozjezdový den festivalu (Středa, 15. 6.) nabídl třicítku kapel. Krátce před půl jednou zahajovala hudební svátek v Hradci, čtveřice mladých muzikantů z různých koutů východních Čech, The Complication. Areál se postupně naplňoval a na vyhrazených místech pro kempování, rostly stany jako houby po dešti, návštěvníci se do areálu začali sjížděli od brzkých ranních hodin.

Denní lineup: Biffy Clyro, Wolf Alice, IDLES, slowthai, As Everything Unfolds, cleopatrick, Creeper, Do Nothing, Ghøstkid, Hot Milk, MØL, Noisy, Reignwolf, Slow Crush, The Hara, Trash Boat, Wet Leg a další.
CZ/SK: Donnie Darko, Genuine Jacks, The Complication

Den druhý (Čtvrtek, 16. 6.) nabídl o jedno podium navíc, a to hlavní scénu určenou pro největší zahraniční hvězdy festivalu na které zářila například americká metalová formaci Skillet která přilákala k obří stagi neskutečnou masu lidí, není pochyb otom že po jejich vystoupení na Rock for People si u nás získali tisíce nových fanoušků. Seznam dalších pozoruhodných kapel a umělců tohoto dne byl hodně pestrý.

Denní lineup: Royal Blood, Skillet, MØ, Enter Shikari, Daughtry, August Burns Red, Boston Manor, Diamante, Everyone You Know, Happydaze, Hundredth, Klangstof, Lauran Hibberd, Neck Deep, Oceans Ate Alaska, POORSTACY, SAINT PHNX, SeeYouSpaceCowboy, Siamese, Slothrust, Sophie and the Giants, The Scratch, Tigress
CZ/SK: 1st Choice, Glad For Today, Severals, Sofian Medjmedj

Třetí den (Pátek 17. 6.) také potěšil show slavných evropských headlinerů. Velkou pozornost si ale vysloužil Ivan Mládek a jeho Banjo Band, na jehož vystoupení se ke stagi Evropy 2 pod obrovským šapito sešla masa lidí, jeho hity zněly celým areálem a došlo i na moshpit který Ivan určitě nikde jinde nezažil. V hledišti nechyběli ani královéhradečtí senioři kteří festival Rock for People pravidelně díky organizátorům zdarma navštěvují, ti si tak odváželi nevídaný zážitek ve všech směrech.

Denní lineup: Fall Out Boy, Sum 41, Black Veil Brides, Holly Humberstone, As December Falls, Bob Vylan, Caskets, Cemetery Sun, Crossfaith, De Staat, Dead Poet Society, Deadly Apples, Chubby And the Gang, Ikan Hyu, Imminence, KennyHoopla, One Step Closer, Rare Americans, Spector, Strange Bones, WARGASM, You Me At Six, YONAKA
CZ/SK: Bert & Friends, Deaf Heart, Ivan Mládek a Banjo Band, John Wolfhooker, Krang, Mad Rabbits, The Atavist, Vanua 2

Závěrečný čtvrtý den (Sobota 18. 6.) se samozřejmě stal apoteózou celého festivalu. V tropickém dni posledního dne potěšila fanoušky Vypsaná fiXa speciálním setem vybraným přímo svými příznivci, která ho jako jediná z českých zástupců odehrála na hlavní stagi. Následně se ti, kteří preferují více divadelní hudební vystoupení, přesunuli na vystoupení skupiny Kašpárek v rohlíku, ti kteří mají rádi ten nejtěžší zvuk, netrpělivě vyčkávali vystoupení britské heavy metalové kapely Employed to Serve, jiní usedli k zlatavému moku.

Na závěr programu hlavní scény, vystoupila nejdražší hvězda festivalu, hlavní headliner, americká rocková legenda kapela Green Day, jejich velkolepé entrée v podobě megahitů „American Idiot“ a „Holiday“ se rozpoutala nevídaná show které pokračovalo hity Boulevard of Broken Dreams, Basket Case nebo Wake Me Up When September Ends či několika převzatými skladbami, například Rock and Roll All Nite od Kiss. Své pompézní vystoupení na zaplněném letišti, zakončili ohňostrojem.

Denní lineup: Green Day, Weezer, Two Feet, Highly Suspect, Vypsaná fiXa – playlist na přání, Ayron Jones, Bad Nerves, beabadoobee, Being As An Ocean, Calva Louise, Don Broco, Dope D.O.D., Employed to Serve, grandson, Hopes Die Last, Kieff, Skynd, The Faim, The Pale White, Tom A. Smith, Yard Act
CZ/SK: 7krát3, Dirty Blondes, Fall From Everest, Fast Food Orchestra, Jet8, Nature Trip, Skywalker, The Curly Simon, WYFE

Závěrem nutno uznat velkou, profesionalitu organizátorů. Pestrost a různorodost tohoto festivalu byla nevídaná, vše popsat, to se ani nedá, to se prostě musí zažít. Kromě hudebního programu festival nabídl celou škálu doprovodných aktivit – přednášky, workshopy, divadlo, filmové projekce, sportovní aktivity a další, nechyběl ani originální průvod masek po ranveji, prostě si tady každý našel to své. Tak že každý kdo má rád rockovou muziku a chce si rozšířit své obzory a poznat něco nového, tak ten by si příští ročník rozhodně neměl nechat ujít.

Rozsáhlou fotogalerii najdete na zonerama.com/ROCKLIST.

FOTO CREDIT Petr Bryk
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

X