Helloween v O2 areně ukázali, proč stále chytají za srdce metalové fanoušky

30. června se v Praze uskutečnila jedna z největších metalových událostí tohoto roku! Agentura Pragokoncert přivezla do O2 areny, legendární metalové hvězdy HELLOWEEN a HAMMERFALL

Reunion je riskantní hrou. Někdy kapely nashromáždí mnohem víc práce ve své post-klasické sestavě, přesto je dědictví minulých let velké. To je případ německých powermetalových stálic HELLOWEEN, které se v roce 2016 dali po mnoha letech znovu dohromady s bývalým zpěvákem Michaelem Kiskem a kytaristou / zpěvákem Kaiem Hansenem, nikoli však na úkor svých dlouholetých nástupců. V sedmičlenné sestavě HELLOWEEN přepsali knihu o shledání s přístupem zakořeněným v současnosti i minulosti a nejen v Praze ukázali, proč stále chytají za srdce metalové fanoušky ze staré školy.

Show čtvrtečního večera zahájili Švédští HAMMERFALL, kteří zařadili rovnou pátý rychlostní stupeň s Brotherhood, jedním ze singlů z jejich nedávno vydaného alba „Hammer Of Dawn„. Kapela byla zjevně potěšena, že je zpět na pódiu a užívala si příležitost zahrát si po dvou letech (naposled 13.2. 2020 Forum Karlín) před českým publikem – vysoká přítomnost fanoušků s tričky HAMMERFALL ukazovala, že ten pocit je vzájemný.

Komplexní průřez jejich 25 alby přinesl to nejlepší, jako motorkářský řev Renegade a singalong kapely Let the Hammer Fall. Pravidelný set vrcholil jejich zaslouženou poctou dlouhé řadě krajanů, kteří zanechali stopy v heavy metalu s (We Make) Sweden Rock. Něco málo přes hodinu hudby završil přídavek Hammer High a jejich nejcharakterističtější skladba Hearts On Fire, která završuje jistou ukázku heavymetalového řemesla od HAMMERFALL .

21:15 přichází na řadu očekávání headlineři. Když opona spadne, tak zaplněnou arénou oslní gigantická dýně, kterou zdobí jen o něco menší bicí souprava (obsahující ne méně než čtyři basové kopáky). HELLOWEEN pronikají do Skyfall, 12minutového eposu z jejich stejnojmenné nahrávky z roku 2021, a dva frontmani Michael Kiske a Andi Deris se objeví na vrcholu pódia po obou stranách Megapumpkinu. Zvuk tří kytar od Kai Hansena, Michaela Weikatha a Saschy Gaerstnera je velký a průrazný, podpořený svalnatými basy zakládajícího člena Markuse Grosskopfa.

Vidět na živo Kiskeho a Hansena zpět s kapelou, nikoho neomrzí. Sledovat Kiskeho a jeho případného nástupce Derise, jak spolu zpívají s paží kolem ramen, je hřejivý pohled pro každého fanouška kapely. Úsměvy a gesta septetu ukazují, že minulé vody nespokojenosti jsou skutečně pod mostem a publikum vidí staré přátele, jak si vzájemně užívají společnost a muzikantství.

Kiske dostává svůj první sólový spot s žánrově definující powermetalovou klasikou Eagle Fly Free a jeho hlas je ve skvělé formě, když se dostává do vzletných výšek, podobně jako titulní postava písně. Deris sám získává sólová místa pro singl nového alba Mass Pollution a také jeden z prvních vrcholů svého působení When The Rain Grows. Zdaleka nejlépe jsou ale oba frontmani využitelní v tandemu, jak ilustruje nádherný duet k baladě Forever and One, kde si vyměňují sloky a kombinují pro silnou harmonii v refrénu.

S tak rozsáhlou diskografií kapely je nevyhnutelné, že se na spoustu skvělých skladeb nedostalo, a setlist se opíral spíše o hloubku než šířku. Téměř dvě třetiny setlistu čerpali Halloween ze svých prvních tří alb, což je trochu příliš nevyvážené, protože promarní vzrušující příležitost prezentovat nový směr na skladbách z Derisovy éry se staršími členy zpátky ve skupině. Fanouškům staré školy v O2 areně to však nevadilo a každý nový střih z kultovního Keeper of the Seven Keys Parts I a II byl vítán s jásotem a hlasitými singalongy. Speed ​​metalové klasice Walls of Jericho byl také vzdávána dlouhý hold, s Kai Hansenem- pokrývající mnoho písní z alba a celokapelové provedení How Many Tears, které uzavírá hlavní set.

Přídavek ve třech písních zakončuje leviathan Keeper Of The Seven Keys , který snadno překročí hranici 15 minut a zakončí rozšířeným outrem, aby bylo každému členovi kapely jednomu po druhém tleskáno. I když se pódium nakonec vyprázdní, všem v areně je jasné, že to ještě nemůže skončit – žádný koncert HELLOWEEN nemůže skončit bez I Want Out, nejtrvalejšího odkazu kapely, a Pumpkins dopřávají poslední píseň.

Powermetalové legendy HELLOWEEN se do Prahy vrátily s další radostnou oslavou svého odkazu a ukázaly, že jsou stále živou silou, se kterou je třeba počítat.

Setlist
Halloween
(„Unarmed“ version; intro only)
Orbit
Skyfall
Eagle Fly Free
Mass Pollution
Future World
Save Us
Forever and One (Neverland)
Walls of Jericho
Metal Invaders / Victim of Fate / Gorgar / Ride the Sky
Heavy Metal (Is the Law)
Angels
Guitar Solo
(Sascha Gerstner)
Best Time
Dr. Stein
How Many Tears

Přídavek:
A Tale That Wasn’t Right
Power
Keeper of the Seven Keys

Přídavek 2:
I Want Out


TIP: Další lahůdkou na kterou se můžete v O2 areně těšit, budou Švédští metaloví válečníci SABATON kteří do  25. srpna. 2022 dorazí do Prahy v rámci svého dlouho plánovaného turné „The Tour To End All Tours“

FOTO CREDIT Petr Bryk
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Budeme předpokládat, že s tím souhlasíte. Přijmout Číst více...