Keith Richards z Rolling Stones slaví 80. narozeniny

Keith Richards, kytarista legendárních Rolling Stones, který je podle mnoha odborníků srdcem a duší této světoznámé rockové kapely, slaví dnes 18. prosince 80. narozeniny.

Narodil se 18. prosince 1943 Bertovi a Doris Richardsovým v Dartfordu, východně od Londýna. Byl jedináček, otec pracoval v továrně na žárovky v Hammersmithu, matka byla zaměstnána v pekárně. Hudební zázemí získal od svého dědečka Guse Dupreeho. Ten byl ve 30. letech minulého století vedoucím tanečního orchestru.

Navštěvoval základní školu ve Wentworthu, kde byl jeho spolužákem Mick Jagger, který bydlel poblíž Keitha Richardse. Z matčina platu dostával peníze jak na svou první kytaru, tak na první gramofon. Po dokončení střední školy studoval inženýrství v Dartfordu a později navštěvoval Sidcup Art School v Londýně.

Nápad založit Rolling Stones se zrodil ve vlaku. Při cestě do Londýna 17. prosince 1961 se v kupé setkali bývalí spolužáci Mick Jagger a Keith Richards. Během rozhovoru zjistili, že jsou oba fanatici rhythm & blues a rozhodli se založit skupinu.

Připojili se k nim kytarista Brian Jones, baskytarista Dick Taylor, klávesista Ian Stewart a bubeník Mick Avory. V dubnu 1962 začali zkoušet. Oficiálně vystoupili na svém prvním vystoupení 12. července 1962 ve slavném londýnském Marquee Music Clubu. Bill Wyman nahradil Dicka Taylora 7. prosince 1962 a Charlie Watts převzal bicí 14. ledna 1963.

Na vrcholu od první desky až po dnešek

První singl „Come On“ byl vydán 7. června 1963 a jejich první LP The Rolling Stones 16. dubna 1964. Poprvé se dostali na vrchol anglické hitparády v červenci 1964 s písní „It’s All Over Now“. Od té doby patří ke špičce world rockové hudby. Keith Richards kraloval s kytarou, vokály byly doménou Micka Jaggera a psaní písní bylo sdíleno rovným dílem. Keith poprvé zpíval ve skladbě „Happy“ na svém albu Exile On Main Street z května 1972.

Rolling Stones mají dnes na svém kontě 24 studiových alb, přičemž nejnovější Hackney Diamonds vyšlo 20. října 2023. Dostalo se na první místo hitparády, stejně jako předchozí album Blue & Lonesome, které vyšlo 2. prosince 2016. Prvním singlem z něj je „Angry“.

Diskografie kapely zahrnuje také 13 živých alb, z nichž nejnovější je Grrr Live!, které vyšlo v únoru 2023. Prodej jejich desek přesáhl 200 milionů výtisků. V roce 1989 uvedli kapelu do Rokenrolové síně slávy a jsou také ozdobeni čtyřmi cenami Grammy.

Rolling Stones byli jednou z prvních světových kapel, které v listopadu po sametové revoluci přijely do Prahy. Na Strahově vystoupili 18. srpna 1990. Pozval je prezident Václav Havel a na koncert přišlo 110 000 fanoušků. Techniku do Prahy přivezlo 43 kamionů, zvuková aparatura měla výkon 500 tisíc wattů. Bydleli v hotelu Palace a Keith Richards měl jeden klimatizovaný pokoj jen pro své kytary. V České republice vystoupili Rolling Stones celkem šestkrát, pětkrát v hlavním městě a jednou v Brně.

Dokumentem o jedné z nejstarších kapel na světě je koncertní film Shine A Light z roku 2008, který o Rolling Stones natočil americký režisér Martin Scorsese. Jedná se o vrchol dvou koncertů, které kapela odehrála v newyorském Beacom Theatre.

Keith Richards nahrál tři sólová alba, Talk Is Cheap z října 1988, Main Offender z října 1992 a Crosseyed Heart ze září 2015. V roce 2014 vydal knihu Dedo Gus a já, ve které vzpomíná na svého dědečka, který ho naučil první akordy a také mu dal jeho první kytaru. Ilustrovala ji jeho dcera Theodora Richardsová.

Soukromý život rockové hvězdy byl poznamenán závislostí na heroinu a konzumací dalších drog, které proměnily jeho původně dětskou tvář do podoby zjizveného a šedivého válečníka. Byl uvězněn, hospitalizován, dokonce i na prahu Ameru. Všechno však přežil. Dodnes nikdo nedokáže přesně říci, odkud „valící se kameny“ berou tolik životní energie. Možná to navrhne kniha Billa Milkovského Keith Richards – The Life of a Rocker.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Budeme předpokládat, že s tím souhlasíte. Přijmout Číst více...