Poslední šance užít si světovou rockovou legendu KISS na živo!

Americká rocková skupina Kiss se v rámci The End Of The Road Tour v červenci vrátí do Prahy rozloučit se svými fanoušky

Po epické a příběhové téměř padesátileté kariéře se KISS rozhodli ukončit svou kariéru a rozloučit se s fanoušky na svém závěrečném turné END OF THE ROAD. V jeho rámci se ještě jednou vrátí i do České republiky, aby vystoupili v pražské O2 areně.

Toto turné bude závěrečná oslava pro ty, kteří je viděli a poslední šance pro ty, kteří ne. Do pražské metropole skupina KISS zavítá 13.7.2022, jedná se o koncert který se měl původně konat dne 1.7.2020 a poté 10.7.2021.

Kdy rozlučkový běh KISS skutečně skončí ale sama kapela neví, Gene Simmons prozradil, že plánují přidat „dalších 100 měst“, než turné End of the Road Tour zabalí. Na otázku, zda existuje šance, že by Kiss mohli přidat ještě více koncertů nad rámec dalších 100, Simmons odpověděl:

„Nevím, hodně to souvisí s tím, jak se budeme cítit a jak budeme silní. Ale tohle je turné, které se nezastaví, dokud nepřestane. Takže si nedáme rok pauzu a pak budeme znovu pokračovat. Jsme v turné a tam zůstaneme, dokud se nezastavíme. Vím, kde bude poslední vystoupení nebo kdy? Nevím. Ale říkám vám: Prožíváme čas svého života.“

Kdo by chtěl KISS vidět naživo, má poslední příležitost. Vstupenky které jsou téměř vyprodány lze ještě zakoupit v sítích Ticketmaster a Ticketportal.


Podrobný průvodce všemi personálními změnami, kterými kapela KISS prošla“.
1973-1980: Gene Simmons / Paul Stanley / Peter Criss / Ace Frehley

Klasická sestava kapely se dala dohromady v roce 1973, po rozpuštění předchozí skupiny Gene Simmonse a Paula Stanleyho „Wicked Lester“. Simmons a Stanley, kteří se snažili osvojit si tvrdší zvuk, rekrutovali na začátku roku 1973 bubeníka Petera Crisse a kytaristu Ace Frehleyho, aby založili skupinu Kiss, do konce roku podepsali smlouvu s Casablanca Records, labelem, se kterým nahráli pravděpodobně svá nejlepší alba. Úspěch se však nedostavil hned, ve skutečnosti byla Casablanca v roce 1975 , kdy Kiss vydali své první dvojité živé LP „Alive!“, které se stalo zlatým a odstartovalo řadu bestsellerů, po zbytek dekády, na pokraji bankrotu.

1980-1982: Gene Simmons / Paul Stanley / Ace Frehley / Eric Carr

Na konci 70. let Kiss vykolejil jejich dynamiku jak kreativně tak sérií neuvážených sólových alb, všechna vydaná ve stejný den, tak špatně přijatým televizním speciálem „Kiss Meets the Phantom of the Park“ stejně jako osobně, protože hudební názory a návykové látky rozdělily členy kapely. Criss, který do značné míry chyběl na albu ‚Dynasty‘ z roku 1979 kvůli zraněním utrpěným při autonehodě, se znovu ocitl mimo hru během natáčení LP ‚Unmasked‘ z 80. let, krátce po jeho vydání kapela oficiálně oznámila jeho odchod a nahradila ho novým bubeníkem Ericem Carrem.

1982-1984: Gene Simmons / Paul Stanley / Eric Carr / Vinnie Vincent

Ace Frehley byl další na řadě, jedna z mnoha obětí neuváženého alba kapely z roku 1981 ‚Music From ‚The Elder“. Nespokojen s jejich uměleckým vedením a zbaven volebního práva sérií rozhodnutí kapely, kvůli nimž byl přehlasován Simmonsem a Stanleym, se Frehley rozhodl zůstat téměř úplně na vedlejší koleji pro ‚The Elder‘, své kytarové příspěvky nahrával doma a hlavními vokály přispěl pouze k jedné písni. Když nadešel čas, aby Kiss splnili své (extrémně omezené) propagační povinnosti k nahrávce, Frehley byl většinou nepřítomen a přestože kapela odložila oznámení o jeho odchodu, dokonce zašla tak daleko, že ho vyfotila na přebalech LP „Killersů a „Creatures of the Night“ v roce 1982, v létě toho roku byl pryč. V prosinci, ho nahrazuje Vinnie Vincent, ale potíže už byly na obzoru.

1983: Makeup odchází

Vydání prvního (a jediného) alba Kiss s Vinnie Vincentem oficiálně na místě kytaristy se časově shodovalo s další velkou událostí a to s odstraněním makeupu. Simmons řekl, že ho Stanley musel ke změně přemluvit: „‚Pojďme něco dokázat fanouškům‘,“ řekl Paul, „Pojďme a buďme skutečnou kapelou bez make-upu“, neochotně jsem souhlasil. Nevěděl jsem, jestli to bude fungovat, ale vyslyšel jsem, Paula.“

1984: Gene Simmons / Paul Stanley / Eric Carr / Mark St. John

I když Vinnie Vincent mohl být silným přispěvatelem do Kiss, je uváděn jako spoluautor na většině písní alba „Lick It Up“ z roku 1983, je zdvořilé říci, že si během jeho krátkého, hrbolatého působení v kapele se Simmonsem a Stanleyem nerozuměl. Na jaře 1984 byl Vincent nadobro pryč (ačkoli se na začátku 90. let nakrátko vrátil a podílel se na skládání tří písní z vydání ‚Revenge‘ z roku 1992), a když skupina odhalila LP ‚Animalize‘ v září téhož roku obsadil jeho místo Mark St. John. Je smutné, že ačkoli album skončilo jako jeden z komerčních vrcholů kapely během dekády, funkční období St. Johna bylo také krátkodobé.

1984-1991: Gene Simmons / Paul Stanley / Eric Carr / Bruce Kulick

Krátce poté, co se Mark St. John připojil ke Kiss, onemocněl reaktivní artritidou, jejíž příznaky mu bránily ve spolehlivém hraní a přinutily kapelu najít náhradu.  Jeho pozici v prosinci 1984 oficiálně převzal Bruce Kulick a pomohl upevnit sestavu Kiss po zbytek dekády, utišil roky personálních turbulencí, právě když se kapela začala znovu komerčně prosazovat. I když nezachytili závratné výšky nahrávek skupiny ze 70. let, několik dalších nahrávek Kiss – „Asylum“ z roku 1985, „Crazy Nights“ z roku 1987 a „Hot in the Shade“ z roku 1989 – našlo kapelu pohodlně usazenou v horním patře jejich největších rockových počinů.

1992-1996: Gene Simmons / Paul Stanley / Bruce Kulick / Eric Singer

V roce 1991 byli Kiss připraveni navázat na ‚Hot in the Shade‘, ale právě když na jaře začala sezení, lékaři objevili nádor na srdci Erica Carra – začátek děsivé lékařské odysey, která skončila v listopadu. 24. 1991, kdy Carr zemřel ve věku 41 let. I když byli Carrovi spoluhráči zdrceni, pokračovali dál a přizvali nového bubeníka Erica Singera, aby se k nim připojil, zatímco dokončovali nahrávání, z čehož se nakonec v roce 1992 stalo album ‚Revenge‘. I když to nebylo jedno z nejpřátelštějších snah kapely, mnoho fanoušků to oslavovalo jako návrat do formy a pokračovalo ve své řadě zlatých a platinových vydání a předznamenalo období komerčního a kulturního přehodnocení skupiny, zahrnovalo all-star tribute album a dobře přijaté vystoupení v roce 1995 na ‚MTV Unplugged‘.

1996-2001: Gene Simmons / Paul Stanley / Peter Criss / Ace Frehley

Zdánlivý konec dlouhotrvajícího sporu Crisse a Frehleya se Simmonsem a Stanleym vyvolal zvěsti, že se připravuje jejich návrat, a jak se ukázalo, nebyli daleko od pravd, ačkoli Bruce Kulick a Eric Singer zůstali ve skupině až do začátku roku 1996 a sledovali své party pro to, z čeho nakonec vzniklo dlouho odkládané album „Carnival of Souls“, koncem února byla jednání o oficiálním návratu Crisse a Frehleya dokončena a v dubnu, znovu spojená čtveřice oznámila plány na světové turné. Zatímco nadšení fanoušků bylo hmatatelné, stali se Kiss nejlépe vydělávajícím živým počinem roku. Běh té doby ve skutečnosti neudělali mnoho pro to, aby se věci mezi obnovenou sestavou urovnaly i když se jim v roce 1998 podařilo vydat desku ‚Psycho Circus‘.

2001-2002: Gene Simmons / Paul Stanley / Ace Frehley / Eric Singer

Po pěti letech relativní veřejné harmonie toho měl Peter Criss dost, kvůli sporu o smlouvu znovu odešel z Kiss a byl nahrazen Ericem Singerem který, si v kroku, který mnozí fanoušci považovali za neuctivý, navlékl Crissův make-up Cat Man. Do této doby se Kiss vyvinuli v primárně živou kapelu a merchandisingové centrum s jediným hlavním hudebním výstupem z roku 2001 ve formě krabicového setu s pěti CD.

2002: Gene Simmons / Paul Stanley / Eric Singer / Tommy Thayer

Poté co Peter Criss opustil sestavu Kiss, učinil stejné rozhodnutí v roce 2002 i Ace Frehley a stejně jako Criss viděl Erica Singera převzít jeho ikonickou osobnost na pódiu, Frehley byl svědkem toho, jak si jeho náhradník, Tommy Thayer, oblékl make-up a kostým na turné. Zatímco někteří fanoušci si změny určitě nevšimli (o čemž očividně šlo), jiní to brali jako urážku.

2003: Gene Simmons / Paul Stanley / Peter Criss / Tommy Thayer

Právě když se zdálo, že historie Petera Crisse s Kiss nemůže být bouřlivější, stalo se. V únoru 2003 se vrátil do sestavy na další kolo turné a přidal se k Simmonsovi, Stanleymu a Thayerovi při nahrávání dalšího živého alba ‚Kiss Symphony: Alive IV‘ ale v březnu následujícího roku byl znovu mimo a tentokrát proto, že už nebyl plnohodnotným členem skupiny, vše, co Simmons a Stanley údajně museli udělat, bylo rozhodnout se neprodloužit jeho smlouvu. Když kapela vyrazila na své letní turné s Poison,  seděl zpět za bicími Singer.

2004-dosud: Gene Simmons / Paul Stanley / Tommy Thayer / Eric Singer

Kiss přestáli více než jejich podíl na personálních změnách, ale kapela pokračovala hluboko do nového tisíciletí, když oznámili (další) poslední turné. Dlouholetí fanoušci mohou být zklamáni (pravděpodobně trvalou) nepřítomností Petera Crisse a Ace Frehleyho v sestavě, ale přesto se objevili houfně u nejnovějších studiových nahrávek kapely, ‚Sonic Boom‘ z roku 2009 a ‚Monster‘ z roku 2012. A co je před námi?

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Budeme předpokládat, že s tím souhlasíte. Přijmout Číst více...