Vládnoucí královna metalu Tarja Turunen okouzlila Pardubice

Finská metalová diva TARJA TURUNEN přijela se svým dlouho odkládaným rockovým turné „In The Raw“ na dva koncerty do české republiky. V pátek, 28. 10. vystoupila v Sono Centru v Brně a v sobotu, 29.10. zavítala do Pardubického Ideonu odkud vám přinášíme reportáž.

Tarja, bývalá frontmanka skupiny Nightwish, se zapsala do povědomí posluchačů jako interpretka odlišných žánrů – metalu a klasické hudby. Díky osobitému projevu se zpěvačka stala jednou z nejpopulárnějších žen v metalové hudbě. Od té doby vydala sopranistka několik živých alb, vánoční hudební alba a několik studiovek, z nichž poslední „In The Raw“ vyšlo těsně před pandemií, v roce 2019. Po dvou letech se finská zpěvačka vrací na scénu, připravena konečně vystoupit na rockových koncertech, v České republice díky agentuře Pragokoncert.

Hodinu po otevření dveří se na pódiu objevila jako první kapela Norové z Abakasu. I když měli krátký set zhruba 30 minut, 3-členná kapela dokázala začít večer adekvátním způsobem, zahrála skladby jako Runaway nebo Cascade a škádlila některé písně z jejich chystaného alba. I když není pochyb o tom, že mají dovednosti, jak bylo vidět zejména v jejich použití dívčích cvalů a riffů, je také jasné, že před sebou mají v hudebním průmyslu ještě docela dlouhou cestu. To znamená, že Abakas zanechal relativně solidní dojem během svého krátkého času na jevišti, který zakončili poděkováním publiku.

Následovala britská kapela Serpentyne, jejíž zvuk se vyznačuje směsí heavy a folk metalu. Jejich set byl o něco delší než jejich předchůdců, kolem 45 minut, ale v kontrastu s tím se zdálo, že je mnohem delší. Za 12 let od doby, kdy poprvé začali vystupovat, získali nějaké zkušenosti a projevují mnohem větší sebevědomí ve srovnání s ostatními předkapelami a jejich písně jsou docela slušné, jak je zřejmé ve skladbách jako „Angel of the Night“, ale to je asi tolik, kolik se o nich dá říct na pozitivní notu. Písně nebyly špatné na instrumentální úrovni, to ani zdaleka, ale výkon zpěvačky byl dle mého soudu dost mizerný a občas docela krkolomný, zvláště když jste si připomněli, kdo přijde na pódium po ní. Přesto si Maggiebeth Sand svou vizí, ale i vokálním projevem podmanila publikum.

Dvě a půl hodiny poté, co obě kapely odvedli na pódium svůj díl práce, konečně nastal čas na hlavní událost, koncert, na který přispělo kteří naplnili kapacitu hlavního sálu, začal. Světla pohasla, úvodní skladba začala hrát z P.A. a černovlasá finská sopranistka se objevila na pódiu, připojila se ke svým doprovodným hudebníkům, než skočila přímo do éterických a majestátních zvukových krajin úvodní písně večera Serene.

Po zbytek večera Tarja Turunen okouzlila plně zaplněnou halu v IDEONu směsicí písní pokrývajících celou její kariéru sólové umělkyně. Od novějších čísel jako In the Raw’s – Goodbye Stranger a Diva – The Shadow Self, až po dobře zavedené písně jako I Walk Alone nebo Until My Last Breath. Došlo dokonce i na představení klasické písně Nightwish – Wishmaster, stejně jako na zmírněný moment, kdy sopranistka zahrála finskou píseň na klavír, ale ne předtím, než poděkovala publiku za pokračující podporu, kterou jí projevili, zejména během dvou let, které jsme strávili bez koncertů.

Tarja byla ve špičkové formě po celou hodinu a půl dlouhý set, předváděla svůj charakteristický piercing, stoupající vokály a skákala po (maličkém) pódiu, což pobízelo publikum ke zpěvu, skákání a zpívání spolu s jejími písněmi. Její doprovodná kapela byla také fenomenální, jak předvedla basová legenda Doug Wimbish, jehož naparování jako interpreta vyzařovalo sebevědomí, kterému se vyrovnala pouze sopranistka, stejně jako hra na kytaru Alexe Scholpa a jeho schopnost nést hostující vokály v Dead Promises.

Tarja Turunen opět všem dokázala, proč je vládnoucí královnou symfonického metalu a jednou z nejlepších vokalistek. Dokonce i když jste o ní předtím neslyšeli, nebo jste nikdy neviděli žádné z jejích živých vystoupení, mohli byste okamžitě zjistit, proč má tolik úspěchů za více než 20 let její kariéry. Od jejích neposkvrněných vokálů až po její energickou a charismatickou osobnost na pódiu, je stejně profesionální a milovanou zpěvačkou!

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Budeme předpokládat, že s tím souhlasíte. Přijmout Číst více...