Večer plný vzpomínek a nostalgie se Štěpánem Kojanem a skupinou Markýz John

Dobu kdy nadšení lidé milující muziku ve velké míře navštěvovali rockové tancovačky, už dávno odvál vítr a odnesla voda, ve Dvorech u Nymburka ale bigbítové večery znovu ožívají

Na začátku 90. let rockovým zábavovým tancovačkám odzvonilo ale v mnoha vesnicích přežili, někde se mají vcelku čile k světu jinde se je snaží obnovit nebo alespoň připomenout jako třeba ve Dvorech u Nymburka.

Ve Dvorské sokolovně zazněly v pátek 18. února letité, ale přitom nestárnoucí hity, konal se tady další ze série rockových večerů pod pořadatelskou taktovkou Rock Soutok v součinnosti s Romanem Benešem. Rozjet to sem přijela pražská hudební skupina z období přelomu 60. a 70. let Markýz John a se svým sólovým vystoupením frontman skupiny KEKS – Štěpán Kojan.

Na páteční bigbít dorazili nejen ti, pro které jsou rockové zábavy nostalgickou vzpomínkou na mládí, džísku s nášivkami a pracně sehnané kazetové nahrávky, ale také ti, kteří už muzikanty ze sestav rockových dinosaurů nepamatují jinak, než se šedinami nebo bez máničky.

První vystoupil Štěpán Kojan kterého netřeba dlouhosáhle představovat, je znám především jako frontman rockové formace KEKS kterou společně s Petrem Durdíkem v roce 1981 založil. Na sólovém vystoupení ve Dvorech kde se sám doprovodil na kytaru, servíroval přesně to, co se od něj očekávalo.

Ti kteří nelenili a v pátek do zdejší sokolovny vyrazili, si tak mohli vychutnat, známé melodické texty, které se převážně točí kolem vztahu k druhému pohlaví nebo alkoholu se kterými Štěpán v osmdesátých letech společně s kapelou Keks dobýval české kulturáky a po revoluci i festivaly. Málokdo by neznal hit „Víš“.

Následovalo vystoupení skupiny Markýz John, tu v roce 1967, tedy před pětapadesáti lety, založil hudebník Jan Vršecký. Dnes už má ale skupina která ve svých počátcích hodně kopírovala a hrála skladby Hollies, Mamas and Papas, Bee Gees ale i Phil Collins, AC/DC a dalších kapel, jiné obsazení. Z původní sestavy Jan Vršecký (klávesY), Vladimír Klenka (baskytara), Jiří Šohájek (zpěv), Milan Koudelka (kytara) a Pavel Hlavatý (bicí) nezůstal nikdo.

Jediný, kdo už přes čtyřicet let nese štafetu Markýz John, je kapelník Vladimír Růžek (sólová kytara, zpěv) který přišel do skupiny v roce 1978, ten se svými nynějšími spoluhráči synem Jakubem na klávesy, baskytaristou Zdeňkem Kaplanem a Viktorem Barsou na bicí během svého vystoupení ve Dvorech zahrál nové i staré hity jako například Rozana, Afrika, Titanic, Důvod žít, Život je náš, Hloupý král Dlouhá noc a spoustu dalších.

Páteční večer byl plný vzpomínek, někoho nostalgicky zamrazilo, někdo zatlačil slzu v oku. Za totality byla doba v pravdě těžká, těžká začala být i v současnosti ale bigbítové tancovačky vždy hudebníky, fanoušky či organizátory v mnohém spojovaly a proto je dobře, že zcela nevymřely a jsou lidé, kteří se snaží o jejich zachování i když to není vůbec lehké.

Série koncertů s nádechem tancovaček minulého století bude v sokolovně ve Dvorech u Nymburka pokračovat 12. března 2022, kdy tady vystoupí další z řad bigbítových kapel BENEFIT, TELEGRAF které doplní novodobá čtyřčlenná formace z Chlumce nad Cidlinou hrající vlastní heavy/power metalovou tvorbu s českými texty s vikingskou tématikou Vanaheim.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Budeme předpokládat, že s tím souhlasíte. Přijmout Číst více...