Fryyfest přivítal příznivce rockmetalu nově v Bakově nad Jizerou

V pátek a sobotu 16. – 17 8. 2019 se konal již 10. ročník tradičního dvoudenního hudebního festivalu FRYYFEST, z původního místa v Novém Městě pod Smrkem se veškeré dění přestěhovalo do Volnočasového areálu v Bakově nad Jizerou. Kromě tuzemských kapel vystoupili také CAT Oʼ NINE TAILS z Finska a z nedalekého Německa přijely hudební skupiny WIZARD, EMIL BULLS a MASTERPLAN.

Celou akci ve 14 hodin odstartovala kapela Hitmakers, která dorazila z Turnova se svojí rockovou tvorbou, následována kapelou Restday. Hardrocková kapela Restday představila na Fryyfestu svou novou píseň s názvem „ Modelka“. Od 17 hodin vlétla na pódium skupina Rain, jejichž kytarista Jan Kvapil je hlavním pořadatelem celého Fryyfestu. Kluci představili nové CD s příhodným názvem „Svět Bláznů“, které je dle mého názoru velmi vydařené a stojí za poslech!

Jako čtvrtá kapela v pořadí vystoupila notoricky známá skupina Kern, která brázdí rockové vody již úctyhodných 41 let!!! V loňském roce Kern vydal CD s příznačným názvem Quadraginta (výběr skladeb 1978 – 2018). Na festivalu jsme si poslechli hity „Nejlepší ženský, Milión týdnů loučení, Kdo z koho, Exploze snů“ a další.

Večer patřil skvělé partě kluků z Traktoru, který má stále víc a víc skalních fanoušků. Pořadatel udělal fanouškům radost, neboť dal kapele prostor zahrát 90 minut, místo klasických festivalových 60 minut. A fandové i kapela si to pořádně užívali. Nechyběly hity jako „Láskožrouti, Amygdala, Katakomby, Letokruhy….“, ale ani skladby z nového CD Šachoffnice „Transfúze, Šachoffnice a oblíbený Horizont“.

Jako poslední vystoupila okolo 22. 30 hodin kapela Limetall v čele s charismatickým zpěvákem Fany Michalíkem. Do playlistu Limetall zařadil starší hitovky i písně z nového alba „Znamení“, které obsahuje skvělé skladby, např. „Krutá včela, Svět je kosočtverec, Swingers párty, Láry, fáry“.

Sobotní pokračování odstartovala v 11.00 hodin kapela Piranha, která se tady cítí jako ryba ve vodě, neboť je pravidelným účastníkem Fryyfestu a přijela z nedaleké Mladé Boleslavi. Další hodinové vystoupení předvedla kapela BKKNY , která hraje crossover, metal, core.

Před 14 hodinou na plac připluli piráti až z dalekého Finska. Mluvím samozřejmě o poměrně nové kapele, založené roku 2012 – CAT Oʼ NINE TAILS, která ale už stačila vydat dvě alba s názvy „Brighter Seas“ a „Dark Waters“.

Krátce po 15 hodině vystoupila pro mě očekávaná skupina Wizard, kterou jsem dnes slyšela poprvé, a byla jsem zcela nadšená!!! Je to jedinečná směs tvrdého power metalu a lyriky čerpající z nordických bájí a ze světa severských bohů, která okouzlila celé publikum. Zazněly mimo jiných také pecky“ Midgards Guardian, Dragon Lords, Wizard until the end“. Při poslední písni s názvem „Defenders of metal“ si frontman kapely zpěvák Sven D’Anna vytáhl na pódium fanouška, který s kapelou celou písničku odzpíval. Bylo to bombastické!!!

Další kapela s názvem Seven připravila pro publikum neobvyklou show, plnou ohně. Kapela přijela z Českých Budějovic a hraje progressive metal. Za zmínku stojí píseň Tma, a její bubenické sólo Davida Vrby, který si vysloužil potlesk celého publika. Píseň „Jsi jediná“ získala prvenství na Rebelu, za které zpěvák Jirka Kombi Komberec poděkoval svým fanouškům. Mě osobně nejvíc uchvátila instrumentální skladba „Zpěv velryb“, kterou vyšvihl zakladatel kapely, famózní kytarista Honza „Kirk“ Běhunek. Také zapálení kytary sledovali fandové s otevřenou pusou. Byla to opravdu show, jak se patří.

Po 18 hodině vystoupila hudební skupina z Mnichova Emil Bulls, která přivezla mix nu-metalu, pořádného metalcorového nářezu a alternativního metalu. Následovalo symphonic metalové seskupení  Exit Eden, které se představilo upravenými popovými megahity od takových hvězd, jako jsou Depeche Mode, Rihanna, Madonna či Bryan Adams.

Předposlední kapela byla velkým tahákem celého hudebního festivalu, od 22h vtrhla na pódium dobře známá powermetalová skupina Masterplan, která dlouhodobě patří ke špičce metalu. Lídr kapely není nikdo jiný, než bývalý kytarista skupiny Helloween a tak jsme mohli slyšet i skladby této legendární skupiny.

A jako poslední skupina celého Fryyfestu vystoupila rocková skupina Walda Gang se svým nesmrtelnými hitovkami, které není třeba ani představovat. Tak jako pokaždé, když vidím Walda Gang, musím psát v superlativech. Celé uskupení je profesionální a Vláďa Šafránek alias Šafrda jim tam nahoře tleská!!!

FOTOREPORT ZDE

REKLAMA

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

X