Na Vysočině to žilo! Postaral se o to hudební festival Rockový majáles

O uplynulém víkendu se v Bystřici nad Pernštejnem uskutečnil z května přesunutý rock metalový festival ROCKOVÝ MAJÁLES a ROCKLIST byl u toho!

18.-19. Září 2020 se v Bystřici nad Pernštejnem, uskutečnil jubilejní 10. ročník rockového festivalu ROCKOVÝ MAJÁLES – Zubří země, který každoročně láká na zvučná jména české hudební scény a ani letos tomu nebylo jinak. Festival pořádaný Studentským klubem Bystřicko, z.s. v jehož čele stojí Tomáš Krejčí, se letos poprvé představil v dvoudenní a myslím že ve velmi vydařené podobě.

Brána areálu se  otevřela v pátek v 15 hod, a i když se zpočátku zdálo, že různá nesmyslná nařízení a restrikce ohledně covidu fanoušky totálně od hudebních akcí odradili, tak netrvalo dlouho a plocha sportovního oválu v místě zvaném Za Lužánkami se začala plnit a nabírat tu správnou rockovou atmosféru

Jubilejní ročník zahájila znojemská heavy metalová formace HEADFIRE kterou posléze vystřídala ALŽBĚTA z Nového Bydžova budující si jméno na domácí rockové scéně už od poloviny devadesátých let minulého století! Velmi zdařilý výkon následně předvedla Havířovská skupina BASTARD, která své vystoupení okořenila vystoupením hosta, zpěvačky Lucie Roubíčkové (Grog, Krleš a nyní BLACK BULL), často označované za českou Doro Pesch.

V půl osmé večer na pódium nastoupila letos v únoru oživená mladou krví, zpěvákem Jaromírem Bartošem a bubeníkem Kamilem Růžičkou skupina RIMORTIS. Následovala heavymetalová legenda TITANIC s průřezem své dosavadní tvorby, nechyběla ani milá vzpomínka na v loňském roce zesnulého uznávaného basáka Milana Hanáka kterého nahradil Milan Vajgrt. Jako předposlední se mikrofonu chopil Luboš Suchánek s KOMUNÁLem za zády. Ani tady nechyběli nejvěrnější fans kteří si společně s místními partičku užívali.

Závěr, pátečního festivalového dne zakončila v pozdních nočních hodinách další česká legenda, kytarista, skladatel, zpěvák a producent v jedné osobě MILOŠ DODO DOLEŽAL se svým synem Milošem Doležalem Jr., který se hrou na basovou kytaru řadí mezi špičku ne jen u nás. Oba tradičně doprovázel bubeník s bohatými zkušenostmi Pavel Slechan.

Sobotní účast byla o poznání lepší. Začínalo se v jedenáct dopoledne a prvním vystupujícím byla jihlavská hard rocková partička VIGO. K rozjíždějící se pohodové sobotní atmosféře posléze přispělo hard rockové trio LOCOMOTIVA PLANET. Mezi dalšími, kteří přijeli nadělit návštěvníkům festivalu řádnou porci rocku, patřila formace ANOPHELES z Kladna.

Jelikož se Majáles nesl ve znamení legend tak tou další byla skupina VITACIT, ve které se za mikrofonem střídali Fany Stehlík a Dan Horyna který opět rozdával energii na všechny světové strany doplněnou o eskamotérské kousky.

Rock metalová víkendová akce měla i zahraničního zástupce, byla jím Slovenská formace EUFORY s nepřehlédnutelnou sexy dračicí s modrými vlasy za bicími, Miriam „Mima“ Hodoňovou. Slovenští metalisté se v Bystřici během svého vystoupení rozloučili s dlouholetým basákem Aďo Bencou a zároveň představili nového sekerníka Filipa Andela který předvedl že na baskytaru umí.

Sobotními headlinery byly jednoznačně DOGA a ARAKAIN to už ale rtuť na teploměru stejně jako z pátku na sobotu zamířila hodně směrem dolů, ale fans ani kapely velká kosa rozhodně nerozhodila. Mezi těmi to dvěma kapelami ještě zahrála skupina HAND GRENADE která na Majálesu nevystoupila poprvé.

Tečku, za dvoudenním festivalem, kterých bylo v letošním roce sakra málo, udělala v nočních hodinách kapela TRAUTENBERK se svým texty většinou inspirovanými populárním večerníčkem „Krkonošské pohádky“.

Celý festival moderovala sympatická zpěvačka české moderní metalové skupiny Alia Tempora, MARKIE Morávková která si tak v tomto směru zdárně odbyla svou premiéru. V průběhu soboty se k ní pak přidal také Jakub Kohák. Víkendová událost byla zpestřena různými soutěžemi pro děti i dospělé které Jakub velmi vtipně uváděl a komentoval, jeho hlášky pobavily každého.

Rockový majáles v Bystřici bych zhodnotil velmi kladně. Dobře namixované kapely, naprosto pohodoví a vlídní lidé a to jak ze strany vedení festivalu tak i co se obsluhujícího personálu týče a samozřejmě i skvělí fanoušci kteří dorazili i z větších dálek a o které bylo pořadatelem festivalu dobře postaráno.

Je zázrak že se tento dvoudenní festival v dnešní době vůbec uskutečnil, evidentně to ale byla jedna z posledních akcí v letošním roce vůbec. Díky panu Krejčímu a jeho týmu za to, že to nevzdali a udělali pro rockové fanoušky v této nelehké době maximum. Nezbývá, než doufat že zase nastanou lepší časy!

Vzhledem tomu že už si letos asi moc nezafotím tak jsem zde pořídil velké množství fotek,  zveřejněním tohoto reportu budou postupně nahrávány na naše Facebookové stránky. Sdílejte a lajkujte! 

Rock on! Petr

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Budeme předpokládat, že s tím souhlasíte. Přijmout Číst více...