V zářijovém semifinále Skutečné ligy se utká 16 rockových kapel

Největší tuzemská soutěž amatérských rockových kapel v živém hraní Středočeská Skutečná liga, má za sebou tři základní kola

Do zářijového semifinále postoupilo 16 hudebních uskupení, dvě juniorské kapely se posunuly rovnou do finále. Jednotlivá kola Skutečné ligy se konají jako koncerty pod širým nebem zdarma otevřené široké veřejnosti.

Součástí soutěže 18. ročníku Skutečné ligy jejíž kapacita 30 kapel  se rychle zaplnila, je i kategorie „Junior“ do 19 let a letos poprvé mohou junioři hrát i neautorskou tvorbu. Tím chtěli organizátoři přilákat více kapel ze základních uměleckých škol. Z pěti přihlášených středočeských juniorských uskupení se Recidiva a Music Family probojovaly rovnou do finále a Simias postoupila do semifinále, informoval zakladatel soutěže Lukáš Fousek z agentury N.S.E.F.

Šesti členná partička Music Family, vznikla v roce 2018, členům je v současné době od 14 do 17 let a jsou z různých koutů středních Čech. Kapela má vlastní tvorbu v češtině, angličtině a portugalštině, v repertoáru mají i pár převzatých písniček. Všichni jsou multiinstrumentalisti a žijí hudbou. Natočili již několik klipů a intenzivně pracují na dalších.

Simias z proudu alternativního rocku vznikla na podzim roku 2021, vystupuje především s vlastní tvorbou, které se teď věnuje nejvíce. Jejich největší inspirací jsou zahraniční interpreti, jako například Jimi Hendrix, Blink-182 a spousta dalších umělců. Hrají v angličtině a mají už spoustu písní, například Ride or Die, Beretta nebo Instant Euphoria.

Recidiva z Benešovska vznikla v květnu minulého roku a tvoří ji pět zapálených studentů a studentek, které spojuje láska k hudbě. Vystupují nejen s přejatými písničkami, ale i s vlastními, kterým momentálně věnují nejvíce pozornosti.

Všechny soutěžní koncerty se, kromě finále, odehrávají v areálech muzeí a galerií Středočeského kraje. Záštitu nad Středočeskou Skutečnou ligou 2023 opět převzala jeho hejtmanka Petra Pecková a Asociace krajů ČR. „Semifinále se uskuteční v zahradách muzeí v Hořovicích, a to 10. září, a 24. září v Jílovém u Prahy. Letošní soutěž vyvrcholí finálovým koncertem, opět zdarma otevřeným pro veřejnosti, v kladenském kulturním domě, a to 19. listopadu 2023.

Při hodnocení kapel je podstatný celkový dojem. „Zda jí to dohromady hraje, má nápad, dokáže zaujmout, ať už zajímavým zvukem, vizáží, chytlavými skladbami pro široké publikum, zda komunikuje s publikem atd. Naopak menší pěvecké a instrumentální chyby při živém vystoupení mají na hodnocení minimální vliv,“ podotkl jeden z porotců, producent, skladatel a baskytarista Jan Šorm.

Na koncertech byly pořízeny videonahrávky z vystoupení jednotlivých skupin a zveřejněny na webových stránkách projektu i Středočeského kraje, kde se na podzim navíc uskuteční online hlasování o nejoblíbenější kapelu veřejnosti.

Kapely ze Skutečné ligy můžete letos vidět a slyšet na mnohých letních festivalech a slavnostech. Již 10. rokem se rovněž konají po České republice koncerty Best of Skutečná liga. Všechny koncerty kapel Skutečné ligy najdete na webu skutecnaliga.cz/koncerty.

Seznam kapel postupujících do semifinálových kol:
Rollba
Inês
Čihy
Sorta
Přísun Povolen
Rocksana
Furie
Fret
In-Out
Doggybag
Simias – junioři
Nadlimity
Rasmane
Je na malinách
Nazgul
Rotyka

Co získají kapely už samotnou účastí v soutěži?
– ­příležitost vystoupit naživo před publikem,
– cenné zkušenosti, a především zpětnou vazbu od odborníků v oboru,
– trvalé agenturní zázemí,
– účastníci soutěže se budou objevovat v rámci hudebních programů akcí pořádaných městy ve
Středočeském kraji i krajem samotným,
– každoročně rovněž finalisté vystupují na pódiích po celé České republice a na Slovensku.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Budeme předpokládat, že s tím souhlasíte. Přijmout Číst více...