Hudební soutěž pro amatérské skupiny Skutečná liga vrcholí

Patnáctý ročník největší tuzemské soutěže pro neprofesionální kapely – Skutečná liga – jde do finále. O vítězství se utká v sobotu 21. prosince v pražském Kulturním domě Mlejn pět z více než šesti desítek přihlášených kapel. Hostem slavnostního večera bude legendární kapela The Primitives Group.

Skutečnou ligu čeká finále. Hlavním cílem letošního, již patnáctého ročníku soutěže s podtitulem Skutečná liga Středočeského kraje je pomoci mladým talentům ze středních Čech odstartovat hudební kariéru. Za celou dobu soutěží prošlo již více než 4 800 amatérských kapel. Finalisté jednotlivých ročníků se každoročně objevují nejen na pódiích po celé České republice a na Slovensku, ale třeba i na polském festivalu Woodstock, který se řadí mezi největší hudební akce v Evropě.

Skutečná liga si tak za patnáct let existence vybudovala pozici největší tuzemské soutěže pro neprofesionální kapely všech hudebních žánrů. „Aby se kapela mohla do soutěže přihlásit, musí zvládat živé hraní a mít repertoár složený z vlastní autorské tvorby,“ upozorňuje radní pro kulturu a památkovou péči Středočeského kraje Karel Horčička a dodává: „Záštita nad takovýmto projektem má smysl. Motivuje mladé lidi věnovat se hudbě naplno, pracovat na sobě, protože mají cíl. Umožňuje jim získávat tolik potřebné zkušenosti před publikem a s kvalitním technickým zázemím, získat si jméno, odrazový můstek. Skutečná liga pomáhá udržovat staré pořekadlo ‚Co Čech, to muzikant‘ živé a z toho mám radost.“

Unikátní soutěžní klání se letos koná již po patnácté v řadě. Finále jubilejního ročníku, který kompletně probíhá pod záštitou Středočeského kraje, se odehraje v sobotu 21. prosince v pražském Kulturním domě Mlejn. „Do letošního ročníku se přihlásilo celkem pětašedesát kapel, z nichž pět postoupilo až do finále. V rámci finálového klání bude mít každý ze čtyř finalistů třicet minut na to, aby si získal sympatie poroty i diváků. O vítězství se utkají kapely Free Candy, Ewenay, Hrabě Monte Crazy a Inaction. Na živo zahraje i kapela Worn Out Jacket, která je vítězem Junior kategorie,“ informuje zakladatel a ředitel soutěže Skutečná liga Lukáš Fousek.

Po odehrání všech finálových vystoupení přijde na řadu produkce vzácného hudebního hosta, kultovní skupiny The Primitives Group v čele s Ivanem Hajnišem. Ta se v republice v šedesátých letech proslavila především díky své orientaci na psychedelickou hudbu, speciálním kostýmům i líčení a pyrotechnickým efektům. Poté už odborná porota slavnostně vyhlásí vítěze Skutečné ligy Středočeského kraje pro rok 2019. Součástí finálového dne bude tradičně také vyhlášení Music Talent Awards 2019 v různých kategoriích, které začne zhruba v 18:00 hodin.

Finále startuje 21.12. 2019 už ve 14:00, kdy vystoupí první kapela. Vstupné pro veřejnost je zdarma.

O Skutečné lize

Soutěž založil hudební producent a ředitel agentury N.S.E.F. production Lukáš Fousek v roce 2004. Projekt má za cíl vyhledat a podpořit začínající hudební skupiny a nalézt nové talenty ve Středočeském kraji. Dále upozornit na ně české publikum, získat zájem široké veřejnosti případně producentů a dalších odborníků v oboru. Ukázat mladým lidem, že má smysl věnovat se něčemu navíc, rozvíjet sám sebe, ukázat ostatním cestu k tvůrčímu a smysluplnému trávení volného času. Jako jediná soutěž v České republice umožňuje rozsáhlému počtu hudebních kapel vzájemné měření sil bez nutnosti zasílat demo nahrávku, jejíž pořízení stojí nemálo finančních prostředků a neumožňuje objektivní a spravedlivé posouzení kvality hudebního uskupení.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

X