MACHINE HEAD a AMON AMARTH společně zaútočili na halu Fortuna

Není pochyb o gravitaci, které byla v neděli večer vystavena pražská sportovní hala Fortuna. Uskutečnil se tady jeden z nejočekávanějších metalových koncertů roku 2022

Zatímco rok 2021 byl rokem bez koncertů, rok 2022 je rokem mega turné, pravděpodobně z nutnosti, že jeden headliner v současné době nestačí přilákat dostatek fanoušků, stále více a více scénických velikánů je posíláno na cestu jako spolu-headlineři a často s prominentními podpůrnými kapelami.

Jeden z těchto balíčků stojí za názvem „Vikings And Lionhearts Tour 2022“. AMON AMARTH, MACHINE HEAD a nová göteborgská metalová skupina The Halo Effect společně útočí na největších haly v Evropě a nechyběla ani pražská hala Fortuna.

Vikingská horda AMON AMARTH a šelmy z oblasti Bay Area MACHINE HEAD mají stejně dlouhou kariéru a obě formace jsou považovány za dvě z největších jmen metalu, takže když spojí své síly aby společně obléhali arény na evropském kontinentu a přizvou si třetího do party, tak by si žádný metalista neměl nechat ujít jak si tyto metalové mocností upevňují své místo.

Otvírákem nedělního koncertu byla kapela The Halo Effect z Göteborgu, složená z bývalých členů In Flames. I když by to mohlo být nové jméno v metalu, jejich členové určitě nejsou. Je to v jejich DNA a snadno zaujímají své místo na tomto titánském turné.

Materiál z jejich nedávno vydaného debutového alba Days Of The Lost zněl na velké scéně fantasticky, songy „The Needless End“ a „Gateways“ a dalších pět písní s kousavými riffy a suverénním vokálním výkonem frontmana Mikaela Stanna zaručeně potěšily každého v hale. Halo Efekt měli setlist, který poskytl opravdu dobré zahřátí pro monstra, která se chystala na scénu.

MACHINE HEAD se letos těší jakémusi oživení. Po smíšeném přijetí Katarze v roce 2018 bylo letošní album ØF KINGDØM AND CRØWN ohlašováno jako návrat do formy a set na letošním festivalu Bloodstock katapultoval MACHINE HEAD zpět do popředí myslí mnoha metalových fanoušků. Do Prahy kapela přijela ukázat těm, kteří jsou stále na pochybách, proč patří mezi těžkou váhu metalového světa.

Je spravedlivé říci, že současní MACHINE HEAD jsou spíše projektem jednoho muže Robba Flynna. Posledními dvěma, kteří po „Katarzi“ v roce 2018 vystoupili z lodi, byli Dave McClain a Phil Demmel, které nahradil bubeník Matt Alston (SANCTORUM, EASTERN FRONT…) a kytarista Wacław J. Kiełtyka „Vogg“ (DECAPITATED). Stojíme před prakticky novou kapelou a uvidí se jak to bude fungovat v budoucnu.

Koncert MACHINE HEAD byla horská dráha s brilantním startem, poněkud nevýraznou střední částí a závěrečným comebackem, který pražskou halu opět rozhořel. První střih BECØME THE FIRESTØRM z jejich nového alba „Of Kingdom and Crown“, byl pekelným otvírákem setu který obrátil halu vzhůru nohama s nejextrémnější verzí MACHINE HEAD, která je připomínána od dob „The blackening“.

Následují dva ze svých největších hitů Imperium a Ten Ton Hammer které zvyšují atmosféru, dokud nedosáhne vrcholu intenzity, kterou je obtížné překonat. Koncert pak vstoupil do poněkud matoucí oblasti, nejprve s hustou a dlouhou písní jako „I am in Hell (Sonata in #C)“ a zejména s „Darkness within“ ve které byl Robb Flynn ve své nejzranitelnější podobě. Mezi těmito dvěma písněmi hráli „Kill the enemies“ z jejich nového alba.

Krůček po krůčku se vraceli na očekávanou cestu, nejprve ale rychlý výbuch kultovního coveru od SLAYER – Raining Blood který byl chaotickým překvapením , které způsobilo, že hala vířila a pak se skandovaným „Now We Die“ a dalším ohněm, aby později vybarvili pódium červenými světly, preambulí, že „From This Day“ přiměje lidi odrazit se svým nejintenzivnějším rytmem. Na závěr bez oddechu vyslali píseň „Davidian“ která se svými různými rytmickými změnami a se současnou formací, zní opravdu bestiálně. Hrací čas MACHINE HEAD na jevišti uzavřela skladba „Halo“ která byla euforickým vrcholem.

AMON AMARTH představuje metalovou hudbu, která čerpá z velkých mytologií a vyprávění příběhů a není jemná. Jejich jméno je převzato přímo ze stránek Tolkiena, odkazy na Asgaarda a boha hromu, které publikum oceňuje spíše pro severské tradice než odkazy na Thora.

Živé vystoupení AMON AMARTH dlouhodobě vyvažuje bombastický a pěstí pumpující melodický death metal vikingských ság s jevištními teatrálnostmi, které vizualizují jejich příběhy a v prostředí pražské haly Fortuna to vikingové předvedli na maximum.

Bouřlivým otvírákem Guardians Of Asgaard se koncert během několika okamžiků stává metalovým společenstvím, tvrdé riffy kytaristů Olava Mikkonena Johana Söderberga a rozpoznatelný hlas frontmana Johana Hegga oznamují kapelu na pódiu s maximálním přesvědčením. Odtud AMON AMARTH pokračují ve vítězném tažení napříč svou rozsáhlou diskografií. „Raven’s flight“ a jeho impozantní centrální riff vyvolal kolektivní úder do hlavy. S kadenčním thrasherem „Deceivers of the Gods“ dali dohromady docela intenzivní úvodní hattrick a  publiku nedopřáli oddech. Riff tak chytlavý, že vám utkvěl v hlavě jako ten ve čtvrté skladbě „The Pursuit of Vikings“, by měl být trestán zákonem.

Po kvartetu, které zažehlo náladu, si kapela vybrala ideální okamžik pro zařazení dvou písní ze svého nového alba The Great Heathen Army, které sloužily k tomu, abychom poslouchali pozorněji a bez tolika emocí. Následně zazněly první akordy švédské melodické death metalové klasiky jako „Destroyer of the Universe“, což ukazuje, že AMON AMARTH, když chtějí, mohou hrát stejně rychle a extrémně jako kterákoli death metalová kapela, což také později demonstrovali s „Cry of the black birds“.

„Put your back into the Oar“ je další píseň se skvělým riffem, který vás povzbudí k tomu, abyste kývli na jeho rytmus a připili si pivem. Závěrečná část show byla charakterizována zařazením „moderních“ písní z alb „Jomsviking“ a „Berserker“, ideální pro zpěv jejich heavy metalovou kadencí, v případě „The way of vikings“, „First kill“, „Shield Wall“ a zejména „Raise your horns“.

AMON AMARTH udělali opravdu zábavný večer, předvedli čistou heavy metalovou show. Hrát mezi dvěma obřími nafukovacími Vikingy a koupat se téměř neustále v plamenech to je podívaná, kterou můžeme opravdu přirovnat jen k představení Iron Maiden.  AMON AMARTH si na základě jejich pozoruhodného vystoupení v Praze zaslouží udržet svou vznešenou pozici pro nadcházející roky.

Metalová nedělní nadílka od agentury PRAGOKONCERT ve sportovní hale je zakončen dalším skvělým koncertem se třemi kapelami ve špičkové formě, těžko byste hledali lepší způsob, jak strávit nedělní večer a myslím, že většina z vás kteří jste byli přítomní s tím bude souhlasit!

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Budeme předpokládat, že s tím souhlasíte. Přijmout Číst více...