Mladými rockery roku se stali členové kapely Wotazník

Studentská punk-rocková kapela z Mladé Boleslavi s názvem Wotazník zvítězila v 16. ročníku Středočeské Skutečné ligy

Skutečná liga je největší tuzemská talentová soutěže v živém hraní pro začínající rockery. Finálový koncert se odehrál uplynulou neděli v kladenském Domě kultury. Ocenění převzali i další hudebníci, včetně Madam Royal, která zvítězila v online hlasování o nejoblíbenější kapelu veřejnosti.

Vítězná kapela Wotazník vznikala v roce 2014 a dosud vydala dvě CD. Nejnovější deska s názvem Penta vyšla v září 2020 a mladoboleslavští rockeři se nyní věnují koncertování i natáčení videoklipů k tomuto albu. Za prvenství ve Středočeské Skutečné lize získali možnost natočit profesionální videoklip v hodnotě 40 000 korun, nahrávání ve studiu Royal Records v hodnotě 25 000 korun, výrobu 100 kusů LP nosičů nebo 300 kusů CD včetně obalu a poukaz na výrobky Balbex v hodnotě 3 000 korun, potisku na paličky zdarma.

Wotazník získal celkem 126,75 bodů oproti 111,75 druhé kapely v pořadí Back To Roots, jejíž hudební styl nelze jednoznačně zaškatulkovat. „V naší autorské tvorbě se potkává rock, blues, rock’n’roll, patrné jsou i prvky alternativního rocku a funky. Důraz klademe především na přirozený, emocemi nabitý projev a autentický zvuk. Vše musí jít od srdce, jinak to není opravdové. V loňském roce jsme dokončili naše první album s názvem The Endless Road,“ prozradil zpěvák kapely, kytarista a hráč na foukací harmoniku Bob Rathan. Dalšími členy jsou pak Mára Horák (kytara, vokály), Vlasta Kokeš (bicí) a Jarda Chaloupek (basová kytara).

Na třetím místě skončila Katka Rejmonová se svou kapelou, která se české pop-rockové scéně v roce 2018. Od té doby vydala několik singlů, ke kterým natočila několik videoklipů. Ten k singlu s názvem Bývalá získal ocenění na třech filmových festivalech v Košicích a Praze. Katka s kapelou předskakovala například skupině Mandrage. „Katka Rejmonová s její kapelou ukázala obrovský potenciál. Jejich koncert byl velmi příjemný na poslech, přesvědčivý a plný energie,“ uvedla porotkyně Jenny Joey.

„Soutěžící kapely budou mít možnost díky nadaci s názvem Výjimeční, která se nově stala partnerem Skutečné ligy, zahrát na několika koncertech po republice, které ponesou název Best of Skutečná liga. Koncerty se ještě letos uskuteční například ve Strakonicích, Ostravě, v Postoloprtech. Další koncerty a festivaly budou následovat,“ sdělil zakladatel a ředitel Skutečné ligy Lukáš Fousek.

O ceny Skutečné ligy bojovaly také kapely Stoner Toad a Madam Royal. Ocenění zároveň převzal vítěz juniorské kategorie, originální a energická kapela působící při Základní umělecké škole Rakovník – The Smallpeople. Junioři měli poprvé možnost stát v soutěži se zkušenějšími dospělými hudebníky, což je velká zkušenost pro další rozvoj. Nebylo to pro ně určitě jednoduché, ale obstáli na výbornou. Za páté místo ve finále s dospěláky obdrželi další výhru 10 000 korun na svůj hudební růst.

„The Small People byla největší juniorskou kapelou v historii Skutečné ligy, takže to pro nás bylo také něco nového. Být pátí z celé ligy je pro ně úžasný úspěch a já doufám, že to tak berou, nevzdají se a uvidíme se v soutěži znovu. A moc se těším, že až vyrostou, přivedou do ligy své vlastní kapely. Nic by mi neudělalo větší radost,“ poznamenal Lukáš Fousek s tím, že juniorům již Skutečná liga zajistila další vystoupení, a to v Mělníku.

Zpěvákem roku 16. ročníku Středočeské Skutečné ligy se stal Ludvík Hušek z Wotazníku, zpěvačkou Katka Rejmonová. Titul kytarista roku si odnesl Ondřej Raška z kapely Alocation, nejlepším basákem se stal Simone Serra z kapely Špinaví lůzři a bubeníkem roku pak Julien Charbonnier z kapely D4mn, která zároveň bodovala i v kategorii Image a projev roku.

Nový ročník pro kapely otevřen

Živá vystoupení mladých hudebníků s autorskou tvorbou před porotou a diváky jsou pilířem talentové soutěže Skutečná liga. Všechna soutěžní kola projektu podporujícího jejich růst a motivaci, se odehrávají jako otevřené koncerty přístupné zdarma široké veřejnosti. Třetím rokem soutěž zaštítil Středočeský kraj, takže se pro tento region soutěž přejmenovala na Středočeskou Skutečnou ligu.

„V tuto chvíli již byla spuštěna Středočeská Skutečná liga 2022. Začínající kapely se mohou na webu skutecnaliga.cz hlásit až do 28. května. Zúčastnit se může každá kapela, která nemá hudbu jako hlavní zdroj svých finančních příjmů. Podmínkou také je, že kapela musí mít repertoár složený z vlastní autorské tvorby v rockových mantinelech a být schopna zvládnout živé hraní. Nestůjte stranou, neváhejte a přihlaste se do již 17. ročníku soutěže,“ vyzval radní Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče Václav Švenda.

Jako jediná soutěž v České republice umožňuje Skutečná liga rozsáhlému počtu kapel vzájemné měření sil bez nutnosti zasílat demo nahrávku, jejíž pořízení stojí nemálo finančních prostředků a která neumožňuje objektivní a spravedlivé posouzení kvality hudebního uskupení.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Budeme předpokládat, že s tím souhlasíte. Přijmout Číst více...