Do Sadské se po dvou letech vrátil rock metalový festival

Dva dny plné hudby a pohody – to nabídl svým návštěvníkům již sedmý ročník festivalu ROCK OF SADSKÁ který proběhl tradičně u přírodního jezera v Sadské ve dnech 20. a 21. srpna 2022. Na dvou podiích se vystřídalo 24 kapel.

Na fanoušky, kteří nezanevřeli na dvakrát po sobě odložený (původně 14-15. 08. 2020 a 20-21. 08. 2021) letní festival ROCK OF SADSKÁ a nenechali si ujít jeho letošní sedmý ročník, čekal v Sadské žánrově namixovaný program současného rocku a metalu, který ve středočeském regionu stěží hledat, každý si v páteční a sobotní nabídce našel to své.

Pro vyznavače vysokého tempa, extrémně rychlých kytar a chraplavý vokálů byly magnetem kapely DECAPITATED a MARDUK. Ochuzeni ale nebyli ani příznivci odlehčenějšího žánru v podobě kapel v současné době kralujících na české rock metalové scéně, které plní nejen festivalové areály po celé republice ale v minulosti ne jednou zaplnili ten v Sadské.

Páteční část odstartoval v 15 hodin typický rock metal v podání skupiny IRAS, následoval vystoupení pražských muzikantů z tělesa ČERNÁ. Následně se značně přitvrdilo, postarala se o to trojice českých legend – grindcore/death metalová skupina FLESHLESS, thrashová mlátička DEBUSTROL a black/thrash hrající formace TÖRR.

Rychlému a tvrdému tempu následně odlehčila českobudějovická progressive metalová kapela SEVEN, která na festivalu v Sadské pokřtila za účasti organizátorů Zdeňka Otty a Václava Husy svou novou desku RNR.

Na Sadské teklo pivo proudem a tak přišlo vhod vystoupení legendy českého pivního rocku ALKEHOL po které převzala pódiové žezlo skupina CITRON společně se stále sexy zpěvačkou Tanjou. Do pořádně rozjetého festivalu, přiložila polínko se svými skvělými songy, ale také originální dekorací pódia „Route 66“ skupina DOGA. Jako pomyslná třešnička na dortu pátečního večera byla německá Neue Deutsche Härte formace OST+FRON. Plejádu pátečních kapel uzavřel heavy metalový ROXOR který zde představil svou novou placku „Železnej král“ která rozhodně stojí za poslech.

Sobotu započala v rockovém duchu pražská kapela s výrazným ženským vokálem DILATED po té se opět přitvrdilo, do strun řádně hrábly death metalová skupina ELYSIUM a thrash metalová legenda V.A.R. Ve volnějším tempu pokračovala v nové sestavě skupina BOOTERS která v předchozích letech mnohokrát pomohla rozproudit tento festival. Aleše Brichtu, českého zpěváka, skladatele, netřeba představovat – na jeho sobotní vystoupení stejně jako na show v podání WALDA GANGu přišlo mnoho diváků.

Na dvou stagích, stojících téměř vedle sebe se pokračovalo ve svižném tempu. Zatím co WG dohrával tak se připravovala kapela LIMETALL, po setu ostřílených rockerů přišel další nářez servírovaný kapelou TORTHARRY která svým řízným českým death metalem okořeněným proslovy o toleranci v muzice ládovala do přihlížejícího davu jeden mortal za druhým.

To co načala parta Tortharry, dokončila se svým precizním death metalem jedna z neuznávanějších polských kapel DECAPITATED která umocnila skvělou atmosféru festivalu a to už byla vážně těžkotonážní nálož. Následně přišla řada na skupinu která nechybí na žádném z festivalů, řeč je o sestavě TRAKTOR která za svými fanoušky do Sadské pospíchala až ze slovenské Zemplínské Šíravy, její vystoupení stejně jako u skupiny Seven, po celou dobu doprovázely až k nebesům šlehající plameny.

Hřeb sobotního večera, pódium patřilo pekelníkům MARDUK, ikoně světové black metalové scény rozsévající svůj rychlý nenávistný „černý kov“ téměř 30 let. Jejich nekompromisní, ryzí black metal s mocným a dunivým hromobití a brutálním řevem zpěváka Mortuuse, v návštěvnících zanechal jeden velký dech beroucí zážitek. Následné též velmi vydařené vystoupení symphonic black metalové kapely Welicoruss bylo oproti nim jen procházkou růžovým sadem. Sobotní večer a zároveň celý festival zakončili se svým hity Cocotte Minute.

Zatím co bouřky, intenzivní déšť a také krupobití zužovaly celou republiku a zkomplikovaly hudební vystoupení interpretům na některých festivalech tak Sadské se nepříznivé počasí vyhýbalo. Krápat začalo až při večerním sobotním vystoupení skupiny Traktor, zpočátku to vypadalo jen na příjemný letní deštík ale intenzita a množství dešťových kapek zesílily a zbytek sobotního večera byl již mokrý avšak nijak zásadně nevstoupil do dění druhého a zároveň závěrečného velmi vydařeného festivalového dne.

Jestli byl letošní ročník něčím mimořádný, tak určitě tím, že během probíhajícího festivalu, natáčela v jeho zákulisí Česká televize jeden z dalších dílů hudebního cyklu „Ikony Kamila Střihavky“, ve kterém rocker Kamil Střihavka představuje hudební osobnosti, se kterými ho pojí přátelství a společné hudební zážitky a na Sadské to byl Láďa Křížek tak že si nenechte tento díl ujít.

Závěrem… za slušné peníze si tady návštěvníci pod taktovkou dvojice moderátorů Tomáše Morávka a Petra „Kůsy“ Kůsovky užili v prostředí které je na podobné akce jako stvořené, jak muziku narušující integritu jejich krčních obratlů, tak i pohodovou českou letní klasiku.

Slušný a nijak přemrštěný výběr jídla a vychlazené pivo za super ceny (Plzeňský prazdroj (55,-) a (11° Gambrinusu 45,-), bezproblémové parkování i stanování, nikde se nestály fronty. Návštěvníci mohli po oba dva dny sledovat své oblíbence pěkně z blízka aniž by docházelo k nějakým tlačenicím. Pokud něco vyzdvihnout tak určitě skvělé nazvučení celého festivalu, zvukař zde odvedl skvělou práci. Festival ROCK OF SADSKÁ jehož 8. ročník se uskuteční 18. a 19. srpna 2023 si určitě najde další pravidelné návštěvníky.9.7
VERDIKT

HODNOCENÍ FESTIVALU

I když by se asi našli nějaké nedostatky ale ty se najdou vždy a na každém festivalu, tak nelze než letošní 7. ročník ohodnotit jinak než vysokým počtem bodů. Vybočit z festivalového stereotypu i když je ten stereotyp lidmi žádán a namixovat (multižánrovou) rock metalovou směsici jako na Sadské, vyžaduje notnou dávku odvahy.

  • Výběr kapel 10
  • Kvalita služeb 10
  • Atmosféra 9
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Budeme předpokládat, že s tím souhlasíte. Přijmout Číst více...