Jak probíhal letošní Rock Castle? Naše redakce byla součástí

V Moravském Krumlově se ve dnech 17. – 19. srpna 2023 uskutečnil již třetí ročník mezinárodního, rock metalového festivalu Rock Castle a naše redakce byla u toho!

Festival na seznamu agentury Pragokoncert, který je mezi fanoušky rockové a metalové hudby v České republice a hojně i v zahraničí známý díky Metalfestu v Plzni a festivalu Masters Of Rock ve Vizovicích, rozhodně neutrpěl nedostatkem kvalitních kapel, letošní ročník nabídl velmi bohatý a pestrý program. Na třídenní rock metalový festival, situovaný do oblíbené dovolenkové lokality jižní Moravy, pozval Pragokoncert kapely z Evropy, Ameriky, Brazílie a dokonce i z Mongolska.

DEN PRVNÍ

Brána Zámecké zahrady v Moravském Krumlově, se pro návštěvníky první festivalový den otevřela ve 14 hodin, o hodinu později, už na pódiu na které dopadaly žhnoucích slunečních paprsky, stála mongolská banda UUHAI která brilantním způsobem kombinuje metal s tradičním mongolským hrdelním zpěvem neboli Khöömii.

Následoval netradiční mix hard rocku, metalu, blues a tónů řeckého drnkacího nástroje bouzouki (buzuki), v podání kapely Tri State Corner. I když hudba byla méně silná než u následujících kapel, zejména zpěvák Vassilios „Lucky“ Maniatopoulos který je také bubeníkem v kapele Rage, dával kapele zvláštní sílu.

Před devátou večerní, další udeřila Rakouská symfonická metalová skupina Serenity, která naservírovala pestrou paletu skladeb zajišťujících, že ani jeden moment nebyl nudný.

Německou heavymetalovou úderku Rage, která na Moravu přijela zahrát písně ze svého posledního alba Ressurrection Day i staré klasiky jako Donʼt Fear The Winter nebo Higher Than The Sky, znají tuzemští metaloví fanoušci velmi dobře. I tady bylo vidět, že si kapela hraní nesmírně užívá, dokonce i bubeník Lucky nevypadal, že by se kvůli dvojnásobnému vytížení nějak přemáhal.

S novým zpěvákem Sozosem Michaelem, který ukázal, že má nejen dostatečné hlasivky, aby nahradil jejich předchozího zpěváka, ale také charisma, přijela také skupina Gloryhammer. Fans šíleli, když jejich úderné riffy rozhýbaly vzduch a rozvibrovaly půdu pod nohama. Od první písně byl dav na palubě, ruce ve vzduchu skandovaly spolu s kapelou, která si razila cestu napříč svým setem.

Následně si na své si přišli fanoušci energického power metalu kapely Beast In Black která je se svými vražednými vokály, brilantními muzikanty a show, nezastavitelnou tornádní silou. Papadopoulos je zpěvák se zdánlivě nekonečným množstvím energie, na podiu byl v neustálém pohybu. Celá kapela byla energickou sílou která s každou písní hnala publikum do velkého šílenství.

Vrcholem večera bylo jednoznačně vystoupení německé heavymetalové skupiny U.D.O. v čele se zpěvákem Udem Dirkschneiderem, což naznačovala dlouhá fronta při autogramádě která Udovo setu předcházela. První festivalový den, jak se patří zakončila islandská viking/folk metalová skupina Skálmöld.
DEN DRUHÝ

Druhý den, se začínalo už v jedenáct hodin dopoledne, zahajovaly dvě české kapely RimortisEagleheart. První zahraniční zářez přišel v podobě Italských proggerů Even Flow. Po nich na pódium dorazili piráti Ye Banished Privateers, kteří připluli až ze Švédska a přivezli své lidové námořnické písně. Maďarskou tvorbu předvedla folkmetalová parta Dalriada. Z brazilského města Săo Paolo dorazila thrashmetalová Nervosa, která třetí ročník ostře okořenila.

Obří kachna v pozadí a řev davu, dával najevo, že je čas na velkou párty! Na pirátské tematice, založili svůj program také Alestorm, kotel plný oddaných fanoušků, kteří plně přijímají chaos. Kytarová sóla, hrdelní vokály, masivní breakdowny Alestorm měli vše a nedrželi se zpátky. Není večírek jako večírek, musíte to vidět, být uprostřed toho, abyste tomu uvěřili. Kapela ze sebe na pódiu vydala všechno, elektřinou z davu byste ten večer mohli nabít celé město.

O famózní vystoupení, jedno z nejlepších tohoto dne, se zatím s nejnovější deskou z loňského roku, postarali legendární Švédové HammerFall. Velkou míru pompéznosti, na závěr druhého festivalového dne předvedla kapela Twilight Force, skvělý koncert se spoustou zábavy.
DEN TŘETÍ

I sobotní program byl velmi pestrý. Ačkoli bylo jistě těžké navázat na silnou sestavu předchozího dne, bylo postaráno o několik velmi vítaných vystoupení pro fanoušky metalu. Sobotní zahajovačka byla přidělena Brněnské partě Gate Crasher, která o sobě po delší odmlce dala ve skvělé formě vědět. Následovala kapela SkyEye, která přestože debutovala teprve v roce 2018, působila naprosto vyzrálým dojmem s přehledem ostřílených harcovníků. Dále pak řečtí power metalisté Fortress Under Siege, kanadský Osyron a italští DragonhammerFrozen Crown.

Bezchybné představení, nabité energií, předvedla kapela Dynazty která ze sebe na pódiu vydala vše a sklidila ovace a největší zpětnou vazbu od publika. Bravurně to rozjela populární německá power metalová kapela Brainstorm která má za sebou řadu velkých úspěchů s úspěšnými skoky k vrcholku světové metalové scény. Okamžitě začali s energickou show a během které zpěvák Andy slezl z pódia, aby to  společně s fanoušky rozjel.

Klenotem večera se na podiu stala královna metalu Doro Pesch, která předvedla něco, co by se dalo považovat za nejlepší čistě pódiové vystoupení celého festivalu. Tahle dáma která příští rok oslaví „ŠEDESÁTKU“ je legendou z nějakého důvodu a za podpory své vynikající kapely, předvedla lepší výkon než většina o polovinu mladších. Zahanbit se nenechala ani šestičlenná švédská modern metalová parta Amaranthe se třemi zpěváky a především krásnou Elize Ryd. Repete si dal její zpěvák Nils Molin, který předtím vystoupil se svou původní domovskou kapelu Dynazty.

Celý festival pak velkolepě zakončili hodně emotivně nabitou pódiovou show Serious Black., kteří si do „Krumlova“ přivezli svoji dosud největší produkci a udělali tak za 3. ročníkem festivalu ROCK CASTLE velmi příjemnou a důstojnou tečku.

Přesto že po celou dobu festivalu nemilosrdně pálilo slunce, byly výkony všech účinkujících kapel obdivuhodné. Festival ROCK CASTLE 2023 byl pro mnohé z nich opět nezapomenutelným. Příjemným zážitkem pro návštěvníky festivalu byla vstřícnost všech kapel, kteří se přišli podívat a popovídat si se svými fanoušky na autogramiády a zvláštní poděkování patří jim, stejně jako promotérovi Jiřímu Daronovi a jeho týmu, který festival v Moravském Krumlově organizoval!

10
VERDIKT

NAŠE HODNOCENÍ

Pokud se ptáte, jestli stojí zato udělat si výlet na Festival Rock Castle, odpověď zní, určitě ano! Návštěvu festivalu v Moravském Krumlově vřele doporučujeme. Malebné městečko a jeho zámecký park slouží jako fantastická kulisa pro heavy metalový festival.

  • Výkony účinkujících 10
  • Atmosféra 10
  • Prostředí 10
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Budeme předpokládat, že s tím souhlasíte. Přijmout Číst více...